PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zahájení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu

Obrázek: Zahájení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu
Začátek akce: 19.05.2017 (Pá)
Předpokládaný konec: 20.05.2017 (So)
Druh akce: Folklor
Místo konání: Český Krumlov: Schwarzenberský plavební kanál
Slavnost zahájení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu proběhne v Prachaticích

Dovolte, abych Vás jménem folklorního souboru Libín-S Prachatice pozval na slavnost zahájení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu, která se bude konat v pátek 19.05.2017 v 18:00 hod.

Budeme velmi potěšeni, když nám přijdete pomoci jubilejní dvacátou novodobou plavební sezónu v Prachaticích otevřít. Hlavním hostem podvečera bude moravsko-slezský dětský folklorní soubor Ostravička.

Zároveň by nás potěšilo, kdybyste se zúčastnil i zahájení 20. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu na Jeleních Vrších.V SOBOTU 20. KVĚTNA 2017 BUDE ZAHÁJENA 20. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA NA SCHWARZENBERSKÉM PLAVEBNÍM KANÁLU

První letošní akce hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu začne o půl jedenácté u horního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších. Po krátkém oficiálního přivítání v romantickém prostředí před portálem tunelu se představí "pohádková babička" Helena Svobodová z Prachatic a "skřítek ze Solné komory" Helmut Wittmann se svými pohádkami z obou stran Šumavy.

Jejich vyprávění v češtině a v hornorakouském nářečí bude rozděleno do dvou porcí. Bylo by asi zklamání, kdyby v té první nezazněla pohádka Ivo Stehlíka O tom, jak vodníkovi Žbluňkalovi uplavalo velké prádlo, kterou ovšem oba vypravěči uvádějí jako pohádku o vodníkovi ze Schwarzenberského plavebního kanálu. Že ji neznáte?

"Za časů knížete Schwarzenberga, kterému patřila většina lesů v okolí, šli chlapi ze Stožce a Nového Údolí plavit dříví. Že nevíte, co to je? No, to vždycky v létě chlapi popadli sekery, pily, loupáky a obracáky a vyrazili do lesů porážet, odvětvovat, loupat a rozřezávat stromy, Ještě zbývalo, aby nařezané kusy stateční chlapi v zimě naložili na sáně a s těmi sáněmi sjeli k plavebnímu kanálu, který se dneska jmenuje po tom panu knížeti Schwarzenberský..."

Ono vlastně to vyprávění do tohoto momentu není pohádka, ale skutečný život dřevařů a plavců na Šumavě. Určitě nebudu teď vyprávět pohádku celou, to by pak nebylo žádné překvapení, navíc je úplně jiné, když to tak povídám a když vidíte oba vypravěče, jak to hrají. Asi mi nebudete věřit, ale oni se Helena a Helmut nedomluví bez tlumočníka, přesto vypráví v česko-německém dialogu.

O hudební doprovod se postarají muzikanti folklorního souboru Libín-S Prachatice.

Ještě malá poznámka: Kdyby to nevyšlo s počasím, tak je připravena i mokrá varianta. I první porce pohádek by zazněla ve stodole domu čp. 13 v expozici KANÁL EXPO, kde se bude vyprávět druhá porce pohádek krátce po třetí hodině.


Ing. Hynek Hladík
předseda Libín-S Prachatice, z.s. a
plavební ředitel
CZ-38301 Prachatice
+420 602272442
E-mail hladik.hynek@seznam.cz
www.schw-kan.com
Základní informace: Schwarzenberský plavební kanál
Další informace:http://www.schw-kan.com
Autor:Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ)
organizace č.24
Aktualizace:19.05.2017 v 00:01 hodin

VYHLEDÁVÁNÍ V DATABANCE AKCÍ


Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
    TURISTIKA