PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tkalcovství [ Lidová řemesla a výrobky ]

Tkalcovstvím se v českých zemích zabývali především muži, zatímco ženy vykonávaly jen pomocné práce. Základním nástrojem na tkaní plátna byl ruční tkalcovský stav. Je to poměrně složité zařízení a práce s ním vyžadovala řadu znalostí.

Materiály k výrobě lidového textilu byly len, konopí, vlna, výjimečně hedvábí a od 19. století bavlna. Plátna, valchované vlněné a polovlněné látky zůstávaly většinou v přírodních režných barvách. Vzorovanými textiliemi byly především "kanafas", původně lněný, postupem času celobavlněný, má charakteristické pruhy v základních barvách černobílé a modrobílé, a "činovatě", typické pro Horňácko. Vzory se vytváří jednak použitím textilní vazby, jednak použitím textilních útků.

Na východní Moravě se tkalo podomácky i vlněné plátno na sukno. Sukno se získávalo valchováním v necechovních valchách, budovaných při vodních mlýnech, které nevyžadovaly technologicky složitou činnost. Valcha je založena na volném pádu kladiv, zvedaných palci upevněnými na hřídeli vodního kola. To je menší než kolo mlýnské, a tak se hřídel s palci otáčel rychleji. Do valchy pro hrubé sukno přiváděl valchař horkou vodu s mýdlem nebo se sodou, kladiva ubíjela tkaninu a tím ji zplsťovala. Nakonec se sukno několikrát propláchlo čistou vodou a pomocí kladiv i několik minut ždímalo.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 10:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA