PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dětské kroje [ Lidové oblečení - kroj ]

O oblečení dětí a mládeže máme obecně málo informací. Je to dáno i tím, že toto oblečení se nezřídka nosilo až do roztrhání.Tradiční dětské ustrojení nemělo v minulosti tolik variací, jaké vidíme dnes.

Výrazně se od šatů dospělých lišilo především oblečení nejmladších dětí, novorozeňat a batolat. Děti školního věku i dospívající mládež užívaly oděvy podobné krojům starší generace. Bývaly však jednodušší, šité z levnějších látek, méně zdobené a to i pro svátek.

Časté bylo přešívání oblečení starších členů rodiny. Do dětského kroje tak přišla výšivka z maminčiny sváteční zástěry apod. Z materiálů se na dětských šatech pro běžné užití nejvíce objevovalo plátno bílé, barvené i potištěný kreton, kanafas, v zimě flanel, manšestr i další levnější látky. Teprve po odeznění dětského věku dostávaly hlavně kroje slavnostní velmi zdobné formy.

Slavnostní dětské kroje však dostaly i v místě svého zrodu zdobnější styl částo i proto, že to bylo poslední pole tvorby místních švadlen a maminek.

Konečnou fází této miniaturizace bylo i šití krojových panen. Ty s nostalgickou láskou tvořily starší ženy kolem poloviny 20. století, jako vzpomínku na své krojové mládí. Pany pak sloužily více k radosti tvůrkyň než ke hře dětí, jimž byly určeny jako dárky.

Dětské kroje dostaly také novou úlohu ve folklorním hnutí 2. poloviny 20. století. V řadě oblastí se právě díky této potřebě začali odborníci hlouběji zabývat dětským tradičním oblečením.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 13:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA