PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tradiční obuv - krpce

Výrazným prvkem, který dává krojům charakteristický vzhled je obutí. Obecně se má za to, že měkké, elastické boty patří do horského terénu. Možná, že se zde však udržely více z důvodu chudoby, protože zároveň jsou příkladem starého prostého typu obuvi. Rozhodně však stojí za bližší pozornost.

Jsou to krpce, kožené opánky, hrubě nařasené několika průvlaky řemínků, z jediného kusu silné kůže. Řemínkem se také přivazují. Řekněme tedy kožená podrážka přivázaná k noze. Protože noha je již dříve obuta do vlněné ponožky nebo papuče tak silné, že je to vlastně vlněná bota.

Podobný typ starosvětské obuvi je běžný v řadě zemí Evropy od Turecka přes Řecko, Balkán na až sever a patří k výrazným prvkům oblečení přírodního stylu. V řadě zemí jsou tyto primární střevíce nošeny mimo oblasti horského typu. Obecně jsou spojovány s vlněnými ponožkami.

Typy pletených ponožek, zplstěných punčoch a měkkých papuček je v našich krajích celá řada. Např. u guralského kroje ve Slezsku, dříve na Valašsku, nosily ženy do krpců nebo nízkých papuček, předlouhé zaplstěné punčochy, které chránila nohu tak, že se hustě nahrnuly do varhánků a vytvořily vlastně vlněnou holínku, ochranu holeně nohy.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
    TURISTIKA