PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Odra, národopisný soubor [ Фольклорный ансамбль или группа ФоС ЧР ]

Odra
Odra
Tanec a zpěv, lidová hudba ze Slezska - Těšínska, Bohumínska a Petřvaldu.
Sídlo: Ostrava-Vítkovice

Folklorní soubor ODRA
Folklorní soubor ODRA vznikl v r. 1983 v Bohumíně a od r. 1994 působí v Ostravě při T.J. Sokol Vítkovice.
Zakladatelkou a vedoucí souboru je Anna Buroňová. Cimbálovou muziku vedli Václav Stuchlý, Petr Ptošek, Václav Hlosta. Nyní ji vede Miroslav Buroň a primášem je Ladislav Kaleja.

Soubor se ve své činnosti zaměřuje zejména na oblast Bohumínska, okolí Petřvaldu, zpracovává také lašský folklor z okolí Ostravy a částečně i folklor z Opavska. Ženská pěvecká skupina zpívá písně z jižní části Těšínska - z Hrčavy, Jablunkovska a Třinecka. Při své tvorbě soubor čerpá především ze sběrů Hany Podešvové, Zdenky Jelínkové a Václava Stuchlého. Využívá i zápisů otištěných v časopisu Radostná země.

V repertoáru má ucelená pásma zvykoslovná (např. Vití zeleného věnce pro nevěstu, Čepení nevěsty s tancem Bjoły ), dále pásma taneční (Petřvaldské, Skřečoňské, Zbyslavské, Pacholkové na hory) i choreografie jednotlivých tanců (Lašský taněc, Mamlas, Maly křižok, Kalamajka, Šaroš, Lipový, atd.)
Pro svá vystoupení ODRA užívá kroj z Bohumínska, ze Skřečoně, lašský kroj a zpěvačky používají kroj z okolí Mostů u Jablunkova. Všechny kroje jsou rekonstruované Jiřinou Královou z Českého Těšína.

Soubor vystupoval na mnoha festivalech doma (Dolní Lomná, Rožnov, Frenštát p. Radhoštěm, Strážnice), také vystoupil v r. 1995 na koncertu Lašska a Slezska v rámci Dnů folkloru na Žofíně ke 100. výročí NVČ v Praze a na XIII. všesokolském sletě v Praze v r. 2000 ve folklorní skladbě Rozkvetlá louka, jejíž byl soubor iniciátorem. Anna Buroňová byla spolu se Zdenou Kyselou autorkou této skladby.
Odra vystupovala mnohokrát na festivalech i v zahraničí (Německo, Rumunsko, Dánsko, Chorvatsko, Anglie, Rakousko, Polsko a Portugalsko).
Soubor se také zúčastnil mnoha sokolských akcí, gymnaestrád, zvlášť zdařilá byla účast ve skladbě Anny a Lenky Buroňové "Návraty domů" na XII. světové gymnaestrádě 2003 v Lisabonu v Portugalsku.

Od r. 2000 pracuje v souboru ODRA ženská pěvecká skupina, která navázala na činnost sester Žabkových z Jablunkovska, kde kontinuitu zajišťuje Anna Buroňová-Žabková. Tato pěvecká skupina získala v mezinárodní soutěži "Zlatý klas" v Polsku v r. 2002 1. místo, v r. 2003
2. místo a v r. 2004 opět 1. místo.

ODRA se zúčastnila XIV. všesokolského sletu v Praze, kde spolu s dalšími vybranými soubory Slezska a Lašska, Moravy a Čech vystoupila v r. 2006 ve skladbě "Tance domova" autorů Anny Buroňové, Jana Miroslava Krista a Miloše Vršeckého.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Folklorní soubor Odra
Anna Buroňová
Bulharská 1418
708 00 Ostrava 8
Czechia (CZ)
tel: (+420) 608 853 901
(+420) 596 961 704
fax: (+420) 596 614 727
Odra
Taneční soubor

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.odra.unas.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 04.08.2006 v 19:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA