PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Přírodní památka Kamenec [ Přírodní památka ]

Základní údaje: Přírodní památka Kamenec se rozkládá jihovýchodně od obce Zdounky v podhůří Chřibů, nedaleko silnice Zdounky - Světlá, v nadmořské výšce 360 m. Je to výslunná travnatá stráň na místě bývalého pískovcového lomu, ve spodní části přechází ve vlhkou olšinu na písčité půdě. Okolní louky, které již nejsou součástí rezervace, slouží jako pastviny pro hovězí dobytek. Katastální území Zdounky, okres Kroměříž. Výměra 3,0 ha.

Vyhlášení: Výnos Ministerstva kultury ČSR č. 13 902/54 ze dne 12. 3. 1954. Důvod vyhlášení: zachování výslunné travnaté stráně s přirozeným lesostepním společenstvem s výskytem velké skupiny jalovců obecných (Juniperus communis) různého stáří.

Geologie, půdní poměry: Území je tvořeno odolnými paleogenními horninami - vápnitými jílovci a pískovci. Na okraji území je opuštěný pískovcový lom, který sloužil k těžbě kamene. Lze v něm najít zkamenělé ostny ježovek, úlomky mechovek, zbytky dírkovců, přisedlých červů řádu Sedentaria a zástupce čeledi Corallinacea. Půdy jsou spíše lehčí hlinitopísčité až hlinité.

Botanika: Dřeviny jsou zastoupeny hlavně třešněmi bývalého sadu a borovicí lesní, v keřovém patru je významný výskyt jalovce obecného, hloh jednosemenný, ptačí zob obecný, růže šípková, trnka, ostružiník ježiník. V bylinném patře se vyskytují teplomilné druhy, celá stráň je porostlá jednotvárným, ale botanicky zajímavým porostem sveřepu vztyčeného (Bromus erectus) a bílojetele pětilistého (Dorycnium pentaphyllum). Vtroušeny jsou kozinec dánský (Astragalus danicus), divizna rakouská (Verbascum austriacum), vstavač kukačka (Orchis morio), vousatka prstnatá (Bothriochloa ischaemum), hořeček brvitý (Gentiana ciliata), bojínek Boehmerův (Phleum boehmeri), hvězdnice chlumní (Aster amelloides), krvavec menší (Sanquisorba minor), mochna sedmilistá (Potentilla heptaphylla), tařice kališní (Alyssum calycinum), len luční (Linum catharticum), marulka pamětník (Calamintha acinos), mařinka psí (Asperula cynanchica), hlaváč žlutavý (Scabiosa ochrolueca), prostřelenec (hořec) křížatý (Genciana cruciata), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), vítod větší (Polygala major). Dále zde byla zjištěna okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), kruštík širolistý (Epipactis helleborine). V blízkých okolních lesích je hojný lýkovec jedovatý, áron plamatý a lilie zlatohlávek.


Zoologie: Zoologický průzkum nebyl prováděn. V rezervaci a jejím okolí se vyskytuje řada druhů hmyzu, nejzajímavější je výskyt chráněného kriticky ohroženého druhu kudlanky nábožné (Mantis religiosa).


Hospodářské využívání, management: V minulosti zde byla veliká skupina starých jalovců obecných (Juniperus communis), které však byly zničeny požárem na jaře 1962. Území bylo také zatěžováno únikem močůvky z okolních ploch, kterou sem vyvážel státní statek Světlá. Důsledkem bylo rozšíření nitrofilních společenstev v dolní části území. V současné době je porost jalovců obnovován za přispění základní organizace ČSOP Divoky, nachází se zde několik kusů do výšky 1 m, chráněných pletivem proti okusu zvěří. Rezervace je ohrožena sukcesí borovice lesní z přilehlého lesa a ruderalizací okrajových částí, které byly v minulosti silně nitrifikovány. Na lokalitě se žádným způsobem nehospodaří, pro zachování charakteru rezervace je nutné odstraňování mladých borovic a vysekání.
Rezervace je součástí naučné stezky Boří (zastávka č. 10), která začíná v obci Divoky, první informační tabule se nachází na návsi u autobusové točny. Stezku vybudovala rovněž ZO ČSOP Divoky (odbornou a finanční pomoc pokytl referát životního prostředí Okresního úřadu Kroměříž, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR), její členové také zajišťují pravidelnou údržbu rezervace.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 07.02.2003 v 10:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA