PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Městská památková rezervace Brno [ Městská památková rezervace ]

id č:1989054 rok:1989
Název rozhodnutí: Nařízení vlády ČSR č. 54/1989 Sb. ze dne 19.4.1989 o prohlášení území historických jader měst Kolína, Plzně, Brna, Lipníku nad Bečvou a Příboru za památkové rezervace.




Druhé největší a nejvýznamnější město České republiky a zároveň tradiční metropole Moravy a historické sídlo Přemyslovců. Král Václav I. udělil Brnu roku 1243 městská práva. Siluetu města tvoří hrad Špilberk, kde se zachoval raně gotický palác se dvěma kaplemi, který se později stal barokní pevností a v 19. století obávanou věznicí pro politické vězně - tzv. "Žalářem národů". Vrchu Petrov dominuje gotická katedrála svatého Petra a Pavla. Na začátku 16. století vznikl v Brně originální portál staroměstské radnice s ohnutou fiálou - hříčkou doznívající gotiky. Za zmínku stojí řada historických staveb - např. klášterní budovy duchovních řádů, barokně naturalistická kašna Parnas, biskupský dvůr, renesanční paláce pánů z Lipé a pánů z Kunštátu, kostel sv. Jakuba, Hausperský palác - sídlo divadla Husa na provázku. Brno se stalo také významným centrem novodobé architektury. V moderním pojetí byl ještě na konci 19. století vybudován Kleinův palác (litinové prvky, splachovací záchody) či Mahenovo divadlo (první elektrifikované divadlo v republice). Nejvýznamnější jsou stavby secese, rané moderny a funkcionalismu. Nelze opomenout vilu Tugendhat, vynikající funkcionalistickou stavbu evropského významu z roku 1929 německého architekta Miese van der Rohe. Do tohoto období náleží také jednotně laděný komplex budov Brněnského výstaviště z 30. - 60. let, kde se dodnes ročně pořádá asi 50 veletrhů. Brno nabízí přitažlivé cíle i mimo městské centrum - např. zoo, botanickou zahradu, arboretum, rozsáhlé sady a pro milovníky motorismu automotodrom s novým Masarykovým okruhem - dějištěm mistrovství světa silničních motocyklů, Grand Prix ČR.


Číslo rejstříku uz Název okresu Sídelní útvar Část obce čp. Památka Ulice,nám./umístění č.or. HZ
48159 / 7-7474 S Brno-město Brno Brno-město čp.23 vila Brno - střed, Pellicova 8 M
48160 / 7-7475 S Brno-město Brno Brno-město čp.40 vila Brno - střed, Pellicova 8b 8 M

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Czech.republic.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 21.04.2005 v 08:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA