PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Padesátiletá tradice valašských bálů v Bystřici pod Hostýnem

časopis Folklor č.3/2005
Ještě stále doznívají Valachům z valašského souboru "Rusava" vzpomínky a ohlasy na oslavy 50. výročí souboru v roce 2003 a o několik měsíců později, na sklonku roku 2004, soubor slavil opět. A nebylo to jubileum ledajaké - obdivuhodná padesátiletá tradice valašských bálů v Bystřici pod Hostýnem! Těch valašských bálů, které daleko za hranicemi Valašska předchází jejich věhlas a které každoročně přilákají stovky hostů z blízkého i dalekého okolí, nezřídka i zahraničí.
Nutno podotknout, že své pověsti nezůstal jubilejní 50. valašský bál nic dlužen a byl skutečně jedinečnou oslavou tohoto významného okamžiku. Druhou únorovou sobotu i přes nepřízeň počasí zavítalo do Bystřice pod Hostýnem mnoho příznivců souboru "Rusava", aby byli přitom. Jakoby symbolicky mnohé při cestě vítala dominanta nově opraveného bystřického zámku a posléze reprezentativní prostory Společenského domu Sušil, kde se také v roce 1954 uskutečnil první valašský bál souboru "Rusava". Jen jedinkrát od tohoto roku se bystřický bál v důsledku chřipkové epidemie nekonal, proto ten padesátý připadl až na letošní rok.
Kdo chyběl, prohloupil. Nedostal u vstupu perníček ani štamprli slivovice, přišel o pestrobarevnou přehlídkou krojů z nejrůznějších koutů, a to nejen naší republiky. Z největší dálky dorazili přátelé z chorvatského souboru "August Cesarec" z Brckovljani a členové souboru "Turiec" z Martina. Své zástupce mezi krojovanými měly soubory "Doubek" z Hradce Králové, "Malé Zálesí" z Luhačovic, ostravské soubory "Hlubina" a "Ševčík", slovácký soubor "Vonica" ze Zlína; z valašských souborů nechyběli souboráci z "Rusavjanu", rožnovského Radhoště, "Ovčáku" Hovězí, "Beskydu" Zubří, zlínského "Bartošova souboru" a "Kašavy". Hanácký region reprezentovaly soubory "Haná" z Velké Bystřice a "Haná" z Přerova.
Valašský bál, to bylo mnoho pěkných pěsniček k poslechu i do tance (letos v podání cimbálových muzik Kotár z Rožnova pod Radhoštěm a bystřických muzik "Rusava" a "Bukovinka"), vystoupení (domácího souboru "Rusava" s pásmy Metlový a Gúlané a souboru "Vonica" s tancem Boršické) či legrace při lidových hrách, strhávání holubiček nebo pochovávání basy v režii souboru "Vonica". Dnes již tradiční součástí bálu je i "Memoriál Stanislava Stanovského" ve valašském odzemku, který při jubilejním ročníku zcela zaslouženě vyhrál Petr Grebeň ze zlínského "Bartošova souboru". Hosté, jak se nechali mnozí slyšet, a mezi těmi čestnými bylo možné zahlédnout mj. poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josefa Smýkala nebo starostu města Bystřice pod Hostýnem Zdeňka Pánka, prožili na bystřickém bále jedinečný večer, na který jen tak nezapomenou.
A když si posteskl do kroniky souboru redaktor deníku Právo Jiří Růžička: Závidím Valachům Valašky, tak poslanec Josef Smýkal přinotoval: Závidím Bystřici pod Hostýnem soubor Rusava a nadšení jejich členů, se kterým každoročně připravují tuto jedinečnou akci, která nemá široko daleko obdoby. A k tomu není myslím třeba dalšího komentáře.

Tomáš Čech

Zveřejněno 26.05.2005 v 12:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA