Encyklopedia: Basic information Folklore festivals Festivals abroad Ensembles and groups Regional associations Personalities Magazine Folklore Searching Calendar: Folklore events Festivals Abroad: Calendar C.I.O.F.F. Calendar I.O.V. Festivals abroad Offers from abroad Offers abroad Youth exchanges Circles Half-circles Public: Authorities of The FoS ČR Novelties, news,... Archive 2002 Archive 2001 Basic dokuments Contracts Subsidies supplied Browsing articles Address book: Secretariat of The FoS ČR Leaders of ensembles Directors of festivals Representatives of regions Services: For registered users
|
11. mezinárodní folklorní festival FRÝDEK - MÍSTEK 2005 skončil pod vlajkou CIOFFTisková zpráva
Tancem, hudbou a zpěvem žil šest dní Frýdek-Místek a jeho okolí. Báječné počasí od úterý do nedělní noci doprovázelo 672 účastníků 11.mezinárodního folklorního festivalu, který tisícům diváků v mnoha programech nabídl nejeden neopakovatelný zážitek. Milovníkům folklóru se představilo osm zahraničních a jedenáct domácích souborů a kapel. Nechyběli ani zpěváčci lidových písní. Programy jiných žánrů obohatil Dechový orchestr VP a Šuba-Duba band.
Jako každoročně se ve Frýdku-Místku, Vratimově, Frýdlantě n.O., Jistebníku, Bašce, Kunčicích, na Hukvaldech setkaly děti škol se zahraničními účastníky - soubory ze Slovenska, Ruska, Běloruska, Francie, Koreje a Jordánska, na výchovných koncertech. Koncert muzik na Frýdeckém zámku je vzácnou příležitostí pro muzikanty souborových kapel představit své kvality a specifika a změřit síly s ostatními skupinami. Pátek již tradičně je pro zahraniční účastníky kombinací výletů po památkách, turistických či sportovních atrakcích a koncertů pro diváky, které pořádají hostitelské obce našeho regionu - kromě již zmíněných obcí se hostitelských povinností pečlivě ujímá soubor Ondřejnica ve Staré Vsi. Od pátečního podvečera do nedělního oběda folklorní akce v historickém centru Místku v pořadech příznačně nazvaných Roztančené náměstí strhly mnohé diváky natolik, že se přidávali k účinkujícím.
Soubor Festiloir ze střední Francie přivezl do kraje pod Lysou horou půvabné tance z regionů Berry, Bretaně a Provence. Pěveckými, hudebními a tanečními vystoupeními opakovaně roztleskal publikum běloruský soubor Zoračka v krojích ze 17.století. Obrovský aplaus sklízel také dětský kozácký soubor Kazačok z ruského Urjupinska, který je družebním městem Frýdku-Místku. Vystoupení slovenských souborů Kelčovan a Topľan i polské skupiny tanečníků a zpěváků Vladislavia opět potvrdila, jak blízký nám je folklór sousedů. Mimořádně působivé rituály, obřady s náboženskou tématikou a zaříkávání předvedl jihokorejský soubor z města Incheon. Obřadnými tanci zaujal také jordánský převážně mužský soubor Al Ramtha, jehož tanečníky doprovázela muzika s mimořádně impozantními výkony bubeníka.
Aplaus a ovace patřily i tanečníkům a zpěvákům Doliny ze Starého Města u U.Hradiště a litovelské Hanačky. Své kvalitní zastoupení měl i náš region, který reprezentovaly soubory: Beseda z Metylovic, Malá chasa z Frýdlantu, Ondráček, SLPT Ostravica a Malá Ostravica či cimbálové muziky Graj, Rozmarýn a Šidla z Frýdku-Místku. Mladí tanečníci, muzikanti a zpěváčci z pořádající Ostravičky opět potvrdili, že ačkoli je to soubor amatérský, má úroveň profesionálního tělesa. Se svými rodiči, staršími členy či kamarády se výborně uplatnili jako organizátoři prvotřídních kvalit. Chvála hostů patří i spolupořadatelům: ZUŠ, Muzeu Beskyd, Národnímu domu, SLPT Ostravica, 7.ZŠ a VOŠ Goodwill. O kulinární zážitky se postaral tým školní kuchyně 7.ZŠ, o kvalitní ubytování hotelový dům Paskov a Domov mládeže při SPŠ.
Festival vyvrcholil v neděli večer galakoncertem, během něhož představitelka Mezinárodní rady pořadatelů folklorních festivalů PhDr. Vlasta Ondrušová předala frýdecko-místeckému festivalu certifikát a vlajku světové folklorní organizace CIOFF. Tímto slavnostním aktem se náš festival zařadil mezi 300 nejvýznamnějších festivalů, konajících se v devadesáti zemích světa.
Frýdecko-místecký festival byl finančně podpořen městem Frýdek-Místek, z grantu Občanské volby Plzeňského Prazdroje, Ministerstvem kultury ČR a celou řadou sponzorů na čele s generálním partnerem - firmou Pfizer. Osobní záštitu nad festivalem převzala starostka města Ing.Eva Richtrová.
Hlavními mediálními partnery byli: Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Frýdecko-místecký a třinecký Deník.
Zpracovala: MUDr.Eva Geryková, prezident festivalu, 2005-06-23 Diskusní fórum čtenářů |
|