PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Start Expedice Babička

Tisková zpráva Dětské tiskové agentury
Slavnostním slibem účastníků bylo v Pantheonu Národního muzea v sobotu, tj. 20. srpna 2005 ve 13,30 hodin zahájeno neobvyklé putování po místech, kde žila a tvořila Božena Němcová: EXPEDICE BABIČKA. V jednom z nejslavnostnějších světských sálů české architektury se členové expedice před bustou Boženy Němcové od Jana Štursy setkají s pracovníkem Národního muzea PhDr. Pavlem Muchkou, autorem výstavy Obrazy nejslavnějšího díla Boženy Němcové v české kultuře (před prázdninami byla v Národním muzeu, nyní je v Podještědském muzeu v Českém Dubu). A pak už si posuneme hodinky o celých 150 let zpátky, tedy do období, kdy se za čtenáři poprvé vypravila nejslavnější kniha Boženy Němcové - Babička.
"Účastníky expedice tvoří dvě desítky dětí ve věku 10 - 16 let z celé republiky, které jsou většinou členy Dětské tiskové agentury. "Expedice však byla otevřena všem, které nápad našeho putování zaujal," říká koordinátorka Expedice, Radka Páleníková a dodává: "Aby si děti ověřily, zda je putování po stopách literární historie bude zajímat, musely splnit dva úkoly: vědecko-výzkumný a tvořivý. Výsledkem putování by nemělo být "jen" hezky strávených deset dní, ale také neobvyklý cestovní deník plný zpráv, rozhovorů a reportáží."
Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury, prozrazuje trasu putování: "Před námi je pouť dlouhá skoro 1 000 kilometrů se čtyřmi dvoudenními zastávkami. Navštívit všechna místa, kde Němcová žila, by nebylo v našich silách fyzických, ale především finančních. Proto jsme pečlivě vybírali taková místa, která nám co nejlépe dobu, ve které Němcová žila, přiblíží. Volba padla na Domažlice, Polnou, Litomyšl. Závěr expedice, pochopitelně, patří České Skalici a Ratibořicím. Velmi ochotně nám při přípravě programu vyšli vstříc všichni oslovení pracovníci knihoven, muzeí, galerií či zástupci státní správy. Expedici Babička podpořilo grantem Ministerstvo kultury."
Babička - 150. výročí 1. vydání
V souvislosti s tímto výročím byl rok 2005 vyhlášen Rokem Babičky Boženy Němcové.
První sešit Babičky s podtitulem Obrazy venkovského života se objevil kolem 15. května 1855 u pražského nakladatele Jaroslava Pospíšila, u kterého Božena Němcová (1820 - 1862) vydávala úspěšné Národní báchorky a pověsti. Poslední, čtvrtý sešit, vyšel kolem 16. srpna 1855 krátce před odjezdem Němcové na Slovensko. Knihovna Národního muzea ve svých sbírkách, pravděpodobně jako jediná, uchovává původní sešitové vydání slavného díla v pozůstalosti českého mecenáše Bohuslava Duška (1886-1957).
K úkolům:
Vědecko-výzkumný úkol: Maminka BABIČKY
Vyber jedno místo, kde žila Božena Němcová a zjisti co nejvíce zajímavostí o tom, jak v její době místo vypadalo, s kým se stýkala, jak žila (v ideálním případě dolož citacemi). Zároveň své pátrání doplň informacemi o tom, jak vypadá dané místo - město dnes.
Tvořivý úkol: Moje BABIČKA
Někdo si představí knížku od Boženy Němcové, jiný třeba svou vlastní babičku. Je na vaší fantazii, jak si s tématem poradíte. Můžete se vyjadřovat slovem volným i vázaným (tedy verši i prózou), využít můžete i některý z novinářských žánrů (rozhovor, anketa, reportáž). Maximální rozsah jedna strana A4. Inspirací může být i stará rodinná fotografie (můžete psát třeba i o pra-pra-babičce).

Radka Páleníková
koordinátorka Expedice Babička
Klub Domino, Dětská tisková agentura - www.dta.zde.cz
radka.palenikova@seznam.cz
expedice.babicka@seznam.cz
728 316 046

Slávek Hrzal
Předseda občanského sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura - www.dta.zde.cz
dta@cmail.cz
expedice.babicka@seznam.cz
603 426 422

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.08.2005 v 12:25 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA