PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

2. Olympiáda dětí a mládeže Brno

Dětská Olympiáda se konala ve dnech 21. - 26.6.2005 v Brně.
"Olympiáda dětí a mládeže je novým, ale dobře propracovaným projektem Českého olympijského výboru, jehož hlavním cílem je aktivní práce s mladými lidmi, především s žáky základních škol. Snažení ČOV bylo od počátku zaměřeno na výstavbu takové sportovní soutěže, která by měla mít nejen celorepublikový charakter, ale byla zároveň akcí, umožňující mladým účastníkům, sportovcům - reprezentantům ze všech krajů, prožít atmosféru co nejvíce podobnou atmosféře skutečných olympiských her. Projekt důsledně zavádí a vyžaduje dodržovat i všechny formální znaky olympijských her. Mladí reprezentanti čtrnácti krajů nastoupí na olympijský stadion, složí olympijskou přísahu, budou svědky obřadu zapalování skutečného olympijského ohně a vztyčování olympijské vlajky, za své výkony dostanou olympijské medaile, budou bydlet v olympijské vesnici."
Folklorní tanec byl jednou z devatenásti jinak až na folklor a počítačovou grafiku sportovních disciplín. Tuto pečlivě bodovanou soutěž vyhrál Pálavánek z Jihomoravského kraje, stříbrný byl Červánek z Královéhradeckého kraje, třetí skončil reprezentant Moravskoslezského kraje Ostravička. Udělení osobních medailí bylo pro děti, které se jinak pohybují ve folklorních soutěžích a přehlídkách, velmi vyjimečné.
Dětský folklorní soubor Červánek
Stříbrné medaile pro DFS Červánek
Ještě podotýkám, že děti z Červánku měly už z postupu do finále opravdu velkou radost, protože soubor měl nejnižší věkový průměr, tanečníky doprovázela pouze tříčlenná sestava dětské muziky a soutěžní pásmo bylo novinkou speciálně pro tuto olympiádu nejen po stránce hudební, ale hlavně choreografické.
Soutěž byla striktně vypsaná pro 20 účinkujících do 15 let.
Dětský folklorní soubor Červánek
Ty se krásně lesknou!
Zbývá snad jen dodat, jak se v této sportovní společnosti propána ocitl náš Červánek. Inu, v rámci původních antických olympijských myšlenek nechali pořadatelé zušlechťovat těla i duše. Proto se mezi 18 sportovními disciplínami dostalo i na 2 kulturní.. Proč je jimi právě počítačová grafika a folklorní tanec, je záhadou mně stejně jako asi Vám, ale snad v tom lze tušit spojení tradice a nové techniky.

Ivana Musílková, Červánek, Hradec Králové

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 24.08.2005 v 21:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA