PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyškovský Klebetníček slavil jubileum

35 let souboru
Letos dovršil 35 let své existence dětský folklorní soubor "Klebetníček" z Vyškova. Jeho členy jsou děti od tří do patnácti let a soubor zpracovává folklorní materiál nejen z Vyškovska, ale z celé Hané. Vystupuje pravidelně na různých folklorních festivalech a přehlídkách nejen na Hané (např. od roku 1982 účinkuje na Hanáckých slavnostech v Prostějově), ale i mimo region. Již čtyřikrát byl hostem Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a reprezentoval naši republiku už třikrát na mezinárodním festivalu v Karlsruhe v Německu. Hanou představil i na mezinárodním festivalu v Luhačovicích. Své jubileum oslavil soubor v pátek 27. května vystoupením ve vyškovském Besedním domě. V pestrém pořadu ukázal průřez svým repertoárem z posledních let. Zahájily starší dívky, které na louce vily věnečky, pak přišly nejmenší děti, které si hrály s panenkami. Pak už v dalších číslech vystupovaly větší i menší děti společně a předvedly různé dětské hry, písně, říkadla i tance. V pásmu "U potoka" se objevil i jediný chlapec - jinak je soubor čistě dívčí.
Po vystoupení souboru se představilo několik jeho bývalých. Napřed to byla manželská muzikantská dvojice (housle - kontrabas) se svými malými dvěma dětmi, která nyní působí v Opavě. Pak dívka, která se věnuje zpěvu na ZUŠ, zazpívala několik písní. Poté trojice tanečníků ze souboru Trnka. V ní tančila i někdejší členka "Klebetníčku", předvedla hanácký tanec "Trojke" v úpravě Leoše Janáčka. Pak už přišli gratulanti - členové partnerské "Trnky" a také představitelé města Vyškova v čele se starostou, kteří předali ocenění a dary vedoucí souboru Marii Pachtové (ta celý program uváděla svým krásným hanáckým nářečím, z něhož ale podle potřeby přecházela i do spisovné češtiny) a jejím kolegyním Zdence Rotreklové a Aleně Štěrbové i dalším, kdo se podíleli na úspěšné činnosti souboru.

Pavel Šafařík

Zveřejněno 27.09.2005 v 23:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA