PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zpěváčci v Rokycanech

časopis Folklor č.4-5/2005
Před čtrnácti lety začala tradice rokycanských regionálních soutěží ve zpěvu lidových písní. Letošní ročník připravilo na sobotu 19. března občanské sdružení Klubu přátel souboru "Rokytka" ve spolupráci se Základní uměleckou školou v Rokycanech, za podpory Ministerstva kultury ČR.
Vinou nešťastného období dlouhých chřipkových prázdnin v Plzeňském kraji bylo letos přihlášeno méně dětí - oproti stu a více soutěžícím z minulých ročníků jich nastoupilo pouze sedmdesát - úroveň však byla opět velmi dobrá a v každé ze čtyř kategorií se projevily výjimečné talenty. Již po několik let za sebou potvrdily své kvality především přirozeně muzikální a dobře vedení zpěváčci z Chodska, především z Mrákova a Domažlic.
Výraznou změnu oproti minulým ročníkům znamenal velký úspěch žáků základních uměleckých škol. Všichni jsme velmi ocenili, jak učitelé se svými svěřenci citlivě pracují s lidovou písní. Snad má na tomto zlepšení svůj podíl i rokycanská soutěž, která každoročně přináší srovnání a inspiraci a každopádně vede k podstatnému rozšíření dětského repertoáru od "čítankových" popěvků k méně známým písním našeho regionu.
V porotě společně zasedli Zdeněk Bláha a Věra Rozsypalová-Bláhová z Horní Břízy, Josef Kuneš a Kamil Jindřich z Domažlic, Miroslav Šimandl z Plzně, Jitka Pánková, Alena Vimrová a Jaroslav Švík z Rokycan.
Vítězkami v nejstarší čtvrté kategorii se staly Pavla Popelková z Domažlic a Iva Vlčková z Rokycan, na dalších místech svým zpěvem zaujaly Petra Popelková (ZUŠ Domažlice), Iva Zavadilová a Martina Vachovcová (ZUŠ Kdyně).
Ve třetí kategorii se o zlatého Zpěváčka podělily Barbora Balounová z Mrákova a Josef Štefan z Domažlic, za nimi Magda Hrušková (soubor "Mráček" Mrákov), Václav Dufek (ZUŠ Domažlice), Lucie Halamová (ZUŠ Kdyně) a Přemysl Kouba (soubor Jiskřička Plzeň).
Nejúspěšnější ve druhé kategorii byli Michal Švec z Mrákova a Jana Bruthansová z Hořovic, následovaly neméně zdařilé výkony Roberta Obermaiera (ZUŠ Chrást), Jakuba Frühaufa (soubor "Sluníčko" Rokycany), Dany Radolfové (ZUŠ Chrást) a Michaely Krausové (ZUŠ Hořovice).
Mezi nejmenšími dětmi porota ohodnotila výkony Aničky Černé a Elišky Märzové z Mrákova.
Do celostátního finále soutěže Zpěváčci za Plzeňský kraj vyslalo kolegium poroty výhradně zpěváky z Chodska: Josefa Štefana, Václava Dufka, Pavlu Popelkovou a Barboru Balounovou.
Společný koncert vítězů v sále rokycanské hudební školy je každý rok výjimečným zážitkem. Kromě sólových výkonů těch nejlepších v jednotlivých kategoriích nabízí i sezpívaný sbor všech zúčastněných zpěváčků a hudební vstupy pánů porotců a jejich hostů. Nejinak tomu bylo i letos. Spolu s manželi Bláhovými, J. Kunešem a K. Jindřichem se představila také "Malá muzika Rokytka" a "Rokycanský dětský sbor". Průvodní slovo obstarali Vítězslav Vlček a Eva Košařová ze souboru "Rokytka".

Zdeněk Vejvoda

Zveřejněno 28.09.2005 v 00:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA