PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XXII. Setkání lidových a dětských muzik

Tisková zpráva
11. listopadu v 18:00 hodin zazněla oficiální znělka folklorních festivalů FoS ČR, kterou byl odstartován již XXII. ročník tradičního setkání lidových muzik s historickým I. setkáním dětských lidových muzik.
Pozvání na I. setkání přijali Dudácká chasnická muzika z Domažlic, Dětská lidová muzika Notičky z Řevnic, Dětská cimbálová muzika Kovaliček z Ostravy - Mariánských Hor, Lidová muzika z Chrástu a Pražské dětské lidové muziky Hájíček z Prahy 4, Osminka a Malá muzika z Prahy 8 a Modřenec z Prahy 4.
I.ročník byl věnován maminkám jako poděkování za jejich lásku, starostlivost a především za to, že své ratolesti vedou také k lásce lidového umění a cítění odkazů našich babiček, dědů, otců a maminek a jejich vztahů k lidové slovesnosti v podání lidové hudby a písničkách.
Setkání lidových muzik se traduje již od roku 1980, kdy na podzim v Holešovické Domovině zazněly tóny I. setkání pražských lidových muzik. Letošní setkání se uskutečnilo v Kulturním domě Vltavská, kde jsme poprvé mohli přivítat dětské lidové muziky.
Hlavním pořadatelem letošního XXII. setkání lidových muzik bylo Folklorní sdružení České republiky, Folklorní sdružení Kytice, které stálo již u jejího zrodu, Kulturní dům Vltavská, kde se uskutečnilo letošní setkání lidových muzik, za finančního přispění Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR a Městské části Praha7.
Záštitu nad XXII. setkáním lidových muzik převzal místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a Městská část Praha 7.
V průběhu hlavního programu 12. listopadu v 16:00 hodin zazněly podmanivé tóny devíti lidových muzik z Prahy, Valašského regionu a Rumunska.
Setkání lidových muzik, Praha
Letošní program byl zaměřen na časové období od Velikonoc do žní. V úvodu vystoupila chasa Valašského krúžku z Prahy za doprovodu cimbálové muziky Kyčera v pomyslném postavení májky na Vsacku s jedným neúspěšným Chodem, který na Vsacku tu svoji vyvolenou nenašel. Na tomto vsackém obrázku se podílel valach Zdeněk Mišurec.
Po májce přicházeli písně o láskách šťastných i nešťastných s muzikou Rozmarýnek, české písničky s milostným podtónem hrála Malá česká muzika Jiřího Pospíšila. Ten májový čas uzavřela muzika Gaudeamus pásmem písní o mladosti, kráse a opět o láskách. Muzika Kytice presentovala předsvatební písně. Jak již to v životě chodí, všechny námluvy, štěstí, zklamání i naděje končí před oltářem, kde si zaláskování slibuji věrnost až za hrob. Valašský vojvoda pokračoval v pásmu valašských svatebních písniček.
Po přestávce vystoupil Martin Terray s muzikou Vycpálkovců s pásmem - "Jak se kdy v Čechách tancovalo a lidi se bavili" v novodobé premiéře s odkazem na rok 1837 a lázeňského hudebníka Josefa Labického. Následovala muzika Kyčera s pašeráckými písněmi z Valašska. Po pašeráckých písničkách vystoupila Cimbálová muzika Jiřího Janouška, která nevynechala ani jedno setkání, s tradičním vysokým nasazením všech muzikantů a zvláště Michala Horsáka a jeho ztrhujícího cimbálového sóla ve Variaci na karičku. Na závěr hlavního programu vystoupili hosté z Rumunska - Rapsozii Zarandului z města Arad v podmanivých, neopakovatelných, strhujících rytmů a srdečného cítění. Duši těchto muzikantu byl známy rumunský tarogatista Petric Pasca.
Setkání lidových muzik, Praha
Setkání lidových muzik, Praha
Setkání lidových muzik, Praha
Dramaturgie celého pořadu se snažila dát divákovi i přes různorodost jednotlivých lidových muzik pestrobarevný obraz lidových zvyků a obyčejů v lidové písní i samotných hudebních orchestrálních úprav (Variace na karičku, improvizace v rumunském tonu na známe národní rumunské písně - Slavik, Sirba, Josef Labický 1837).
Samotný závěr se těšil již tradičně společnému zpívání účinkujících s diváky. V letošním ročníku společně zazněli písničky: Až pojedu vorat, Černá vlnka na bílém beránku, Nechoď Janku pres polanku, V tej Strážnickej bráně a Na rozloučení .......
Součástí programu bylo i ocenění Zdeňka Mišurce za jeho dlouholetý přínos pro folklórní dění při příležitosti jeho letošních "80-tin". Od Zdeňka Pšenici a Jozefa Harčarika obdržel dárek a ocenění.
Setkání lidových muzik, Praha
Zdeněk Mišurec
Setkání lidových muzik, Praha
Největší odměnou účinkujícím, tvůrcům i pořadatelům byl dlouhotrvající potlesk, po ukončení hlavních programů hudebního festivalu.
Od 20:00 hodin za hojné účasti diváků a střídajících se muzik se rozproudilo společné zpívání a tancování. Bylo slyšet jihočeská kolečka, mateníky, různé polky, sedlácké točené, verbuňky, valašské točené i gúlané, starodávný, šotyšku až po odzemek. Samozřejmě, že veselí se neobešlo bez tradičních valčíků, vychodňarskych kariček a čardášů, a také, jak jinač i kasacích písní kdo z koho, anebo zahrajte tu moju. Zněly písně od Šumavy k Tatrám.
V obou dnech festivalu byly presentovány myšlenky folklorního hnutí, výsledky jeho pěstování a rozvíjení našich národních kulturních tradic Čech, Moravy a Slezska. Jsem přesvědčen, že co se týče folklóru v jakémkoliv podání nemusíme se bát ztráty identity v Evropské unii, ani v ostatním světě.
Setkání lidových muzik, Praha
Tvůrci a pořadatelé setkání věří, že za podpory fondu V4, Magistrátu hl. m. Prahy, Městské části Praha 7 a případných nových sponzorů jako i podpory Ministerstva kultury, budou moci na XXIII. setkání lidových muzik přivítat reprezentanty lidové hudby ze Slovenska, Polska a Maďarska a to nejen v kategorii dospělých, ale i dětských lidových muzik.
Hlavními mediálními partnery letošního festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorů a TG TISK s.r.o. Lanškroun a Česká televize - studio Ostrava.

Jozef Harčarik, ředitel festivalu, Harcarik@rawra.cz
XXII. setkání lidových muzik
I. setkání dětských lidových muzik

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 22.11.2005 v 14:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA