PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Do vaší knihovny

dvoudílná publikace "Lid a národ - Sebrané rozpravy národopisné a literární"
Počátkem roku byla vydána v rámci dlouhodobého edičního projektu Studijního a dokumentačního střediska Františka Bartoše v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně dvoudílná publikace Lid a národ - Sebrané rozpravy národopisné a literární. První díl této závažné Bartošovy knihy široce pojednává o lidové kultuře na Valašsku. Autor se zabývá většinou aspektů tradičního života nejprve na valašských dědinách zlínského panství. Všímá si rozdílností a společných rysů, zabývá se dětským foklorem a výchovou dětí v rodinách, lidovými zvyky rodinnými (svatba) i výročními (rok církevní, pověry, zvyky a obyčeje), jakož i okolím (hranice národopisné, sousedé, povaha lidu). V knize pak následuje opět podrobné pojednání o Mor. Valašsku, především o kraji a lidu. Druhá Bartošova kniha je věnována nejprve Podluží. Nese podtitul Národopisný obrázek z jižní Moravy. Obsahem dalších oddílů je jednak život a životní prostředí Moravských Kopaničářů (Národopisný obrázek z jihovýchodní Moravy) a pojednání O naší poezii kramářské a Tři filologické"humoresky".
Připomeňme, že díky mimořádnému porozumění a finanční podpoře Zlínského kraje se tak dostaly po více než stoleté přestávce široké veřejnosti opět dostupnými již tři jeho díla: Nové národní písně moravské z roku 1882 a nyní klíčové národopisné dílo Lid a Národ. Nedávno vyšla také ve své době ojedinělá monografie dětského folkloru s názvem Naše děti ilustrovaná Mikolášem Alšem.
Objednat lze: Knihovna Fr. Bartoše, T. Bati 204, 76160 Zlín, tel. 576 011 531, zvuk@kfbz.cz.

redakce časopisu Folklor č.6/2005

Zveřejněno 28.11.2005 v 22:30 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA