PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slovácký verbuňk

V pátek 25. 11. 2005 prohlásil generální ředitel UNESCO tanec "Slovácký verbuňk" za mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Pro Českou republiku jde o první zápis na seznam, který nyní čítá na 90 položek.
Slovácký verbuňk, mužský improvizovaný tanec skočného typu, se dodnes tančí ve většině obcí na Slovácku, věnují se mu hlavně folklorní soubory, ale stále je i přirozenou součástí tanečního repertoáru(například při hodech, svatbách či vinobraních). UNESCO jej ocenila pro jeho vysokou uměleckou úroveň a označila ho za výraz kulturní identity celé oblasti Slovácka. Odborníci rozlišují šest základních regionálních stylů - oblast Kyjova, Strážnice, Břeclavi, Uherskohradišťska a Uherskobrodska, Velké nad Veličkou a hanáckého Slovácka.
O zápisu předložených nominací rozhodovala šestnáctičlenná mezinárodní porota, jejíž členkou byla i česká etnoložka Martina Pavlicová, Porota doporučila k zápisu celkem 43 nominovaných lidových prvků (15 z Asie, 11 z Afriky, 10 z Evropy, a 7 z Ameriky), jsou mezi nimi např. japonské divadlo kabuli, vířivé tance tureckých dervišů či slovenská fujara.
Seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO se začal tvořit v roce 2001. Letošní třetí vyhlašování jeho nových položek bylo zřejmě poslední. Generální konference UNESCO v roce 2003 schválila Úmluvu o ochraně nehmotného kulturního dědictví, ve které se předpokládá vytvoření reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva. Na tento budou převedeny všechny složky dosavadní listiny, pokud pocházejí z členských zemí států úmluvy.

Jan Blahůšek
Národní ústav lidové kultury, Strážnice

Mezinárodní folklorní festival Strážnice
Foto z archivu FoS: Verbuňk na festivalu MFF Strážnice 2004
Děkujeme za souhlas se zveřejněním tohoto článku.
-We-

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Verbuňk
Zveřejněno 03.12.2005 v 22:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA