PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

Tisková zpráva...
Obchůzka s klibnou a kozlíky se odehrála v prvním lednovém týdnu v Kovářově, večer před svátkem Tří králů, v podání členů Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, kteří se snaží uchovat tento starobylý zvyk. Z vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda.
O tomto obyčeji se zmiňuje v knize Veselé chvilky v životě lidu českého Čeněk Zíbrt (1864 - 1932), český kulturní historik, jehož rodiště je nedaleko Kovářova v Kostelci nad Vltavou.

Z jeho knihy citujeme:
"Dobře se pamatuji, že za mého dětství v rodné vesnici na Táborsku (Kostelci nad Vltavou) chodívala chasa s klibnou. Pokud jsem se ptal těch, kdo si všímají prostonárodních zvyků, neví o chozením takovém nikdo. Zapisuji tedy zvyk, aby se nadobro neztratil. Nenadál jsem se, že moje zmínka zachrání starobylý obyčej nadobro před zapomenutím." (konec citace)
5. ledna se sešli členové Kovářovanu v klubovně na staré faře, aby se i letos připravili na obchůzku skotačivých kozlíků a klibny. Od 16 hodiny začalo oblékání do masek, zkoušelo se klapání okovaných čelistí kozlíků, ustrojovala klibna, kočí a sedlák se domlouvali, jak budou klibnu v jednotlivých staveních prodávat.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
chasa před zahájením obchůzky
Významnost a jedinečnost tohoto zvyku podtrhuje i zájem České televize, která natáčela celou obchůzku pro její prezentaci v nově vzniklém Folklorním magazínu, jenž ukazuje tradice v nás a kolem nás.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
klibna míří do České televize
Veselý průvod starobylých masek v každém stavení vlídně přijali, hospodář či hospodyně počastovali všechny dobrou kořaličkou, i na oves a seno přidali, ale klibnu ne a ne koupit. Chasa tedy ukončila celou obchůzku tradičně v místní hospodě, kde pan hostinský nebyl skoupý, koně koupil a podle zvyku porazil.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
paní starostová prohlíží klibnu
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
pan hostinský poráží klibnu
Na starobylou obchůzku s klibnou a kozlíky navázalo druhý den chození Tří králů, které v obci udržují samy děti. V chalupách zněla v podání králů Kašpara, Melichara a Baltazara koleda My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám . . .
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Tříkrálová obchůzka v Kovářově

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55, tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 07.01.2006 v 13:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA