PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vinš Radkovi Rejškovi

V polovině měsíce února se v plné síle, zdraví a spokojenosti dožil sedmdesáti sedmi let Radomil Rejšek, uznávaný tanečník, zpěvák a taneční pedagog.
V kruhu svých blízkých i přátel si rád stále velmi aktivní a temperamentem zářící jubilant nejen zavzpomíná na minulá léta a přátele, které má vpravdě po celém světě, ale ze svých celoživotních zkušeností dovede vytáhnout a dát k dobru nejeden vzorový příklad ať již zdařilé souborové práce nebo také (a to často emocemi doprovázenými vyjádřeními) poukázat na negativní trendy a "nové" umělecké snahy některých renomovaných choreografů a jejich souborů.
Pro věc pravdivé umělecké scénické prezentace folkloru trvale zapálený a fundovaný odborník dovede vysoce ocenit kvalitní přístup a zpracování původní taneční, hudební a písňové lidové předlohy řadou českých i moravských kolektivů. Pedagog R. Rejšek však na první pohled pozná kvalitu taneční připravenosti a zdatnosti jednotlivých souborů a jejich členů, která je dle něj nejdůležitějším předpokladem a základem současného scénického uvádění lidového tance. Tento fyzický i technický předpoklad dle jubilanta nezíská tanečník opakováním pásem a drilem ve zkušebně, ale předcházející důkladnou taneční průpravou obohacenou o základy tanečních technik a študýrkou základních tanečních kroků typických českých, moravských nebo slovenských lidových tanců. Právě opomíjení této tanečně-technické průpravy a nedostatečná znalost původních forem a znaků tradičního tanečního folkloru, jejich rozmělňování a přejímání "cizích" prvků dovede R. Rejška až k spontánně projevovaným stavům zmaru a beznaděje nad současným stavem a vývojem scénické prezentace folkloru i nad uměleckými postupy a výkony některých jemu známých a blízkých českých, moravských i slezských souborů.
Radkovi Rejškovi především děkuji nejen za dlouholeté přátelství, podporu a spolupráci při řadě festivalových pořadů, ale také doslova za desítky a desítky hodin velmi podnětných a zajímavých diskusí na téma tanečního folkloru, současné umělecké prezentace dospělých folklorních souborů, mezinárodní spolupráce i činnosti našeho sdružení, jemuž věnoval tisíce dobrovolných hodin ze svého volného času i poznatky a zkušenosti z mnohaleté zahraniční spolupráce.
Radkovi Rejškovi přeji mu stálé zdraví, pohodu, radost z každého nového dne a spokojenost mezi kamarády a přáteli.

Na zdraví připíjí František Synek

DALŠÍ INFORMACE: REJŠEK Radomil
Zveřejněno 07.03.2006 v 23:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA