PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

XII. celostátní soutěž ZPĚVÁČCI 2006

Tisková zpráva
XII. CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ ZPĚVÁČCI 2006
Velké Losiny, 12. - 14. května
Voda nám letos na jaře přinesla plno starostí. Voda však přináší i život a zdraví. Prameny živé vody přijedou do Lázní Velké Losiny otevřít svými hlasy zpěváčci lidových písní z celé republiky. Ve dnech 12. - 14. května 2006 se v Lázních Velké Losiny uskuteční XII. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČCI - VELKÉ LOSINY 2006 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku. Zpěváčci se za uplynulých 11 let výrazně zapsali do mysli i srdcí příznivců lidové písně a věříme, že i letos soutěž potvrdí vynikající úroveň.
Svými hlasy bude o přízeň poroty i publika soutěžit padesátka postupujících z regionálních kol soutěže za doprovodu tří lidových muzik. Spolu s nimi vystoupí na jevištích ve Velkých Losinách a v Koutech nad Desnou také finalisté obdobné soutěže Slávik Slovenska a děti z Bulharska, Maďarska, Polska a Ruska.
Zpěváčci
Hlavními spolupořadateli soutěže jsou: Folklorní sdružení ČR, Obec Velké Losiny, Lázně Velké Losiny, Olomoucký kraj, Český rozhlas a jeho studia Ostrava a Olomouc, Ruční papírna Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně, Hotel Praděd a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.
Soutěž se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury, Nadačního fondu Most naděje a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Záštitu nad soutěží převzali: senátor Adolf Jílek, Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.
Mediálními partnery soutěže jsou: Český rozhlas Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, Rádio Proglas, ACR Alfa, Časopis Venkov a www.borovice.cz, mediální spolupráce: Haló noviny.

Soutěž dále podporují: OSA - Ochranný svaz autoský, AŽD Praha, s.r.o., Pars Nova, a.s., PPF - majetková, a.s., KPM Consult, a.s., TCHAS Ostrava, Conner Morava, Massive - svítidla, Energotis, Ekozis Zábřeh, SAN-JV Šumperk, Stavrel Hanušovice, Kareta Bruntál, Sateza Šumperk, ELTODO-CITELUM Praha, Národní památkový ústav Olomouc, firma Vemori, TG Tisk Lanškroun a další.
Zpěváčci
Záběr z loňské soutěže Zpěváčků
Pořadatelé soutěže se po několika letech rozhodli zásadně změnit její schéma. Soutěžní klání zahájí děti postupující z regionálních kol soutěže v pátek 12. května v sále Hotelu Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou ve dvou kolech: v 16,00 a v 19,30 hodin. Děti zazpívají dvě písně ze svého repertoáru, první a capella, druhou pak s doprovodem některé z lidových muzik - Cifra z Uherského Hradiště, Vojtek z Opavy a České lidové muziky pod vedením Zdeňka Vejvody. Odborná porota z nich vybere postupující pro sobotní finálový koncert.
V sobotu 13. května ve 13,30 hodin se zpěváčci zúčastní svátku otvírání pramenů a zahájení lázeňské sezóny v Lázních Velké Losiny. Sobotní finále soutěže za účasti dvacítky vybraných se koná od 15,15 hodin na jevišti v parku Lázní Velké Losiny (při nepřízni počasí v sále hlavní budovy lázní). Slovem bude provázet Marcela Heříková. Odborná porota vybere desítku nejlepších a určí také pořadí dětí na prvních třech místech, kterým budou uděleny tituly zlatý, stříbrný a bronzový zpěváček roku 2005. Svoji zvláštní cenu v posledních letech udělují vybraným účastníkům Peter Dvorský, ředitelka Lázní Velké Losiny Alena Ďurišová a starosta Obce Velké Losiny Miroslav Kopřiva. Pořadatelé očekávají účast osobností, které nad soutěží převzaly záštitu a řady dalších významných hostů.
Letos podruhé udělí porota vybranému účastníku soutěže zvláštní putovní cenu Jaroslava Juráška. Jaroslav (Carda) Jurášek (1925 - 2005) hudební skladatel a dlouholetý umělecký vedoucí Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, byl ještě v roce 2004 předsedou poroty "Zpěváčků". Jeho jméno je spojeno také s koncerty nejlepších zpěváčků, které Orchestr lidových nástrojů VUS Brno na několika akcích doprovázel.
Pro účastníky soutěže a její hosty je připraven zajímavý doprovodný program. V okolí jeviště nebudou chybět stánky lidových řemeslníků a občerstvení. Mezi tradiční zajímavosti patří "pohádkový les", připravený Folklorním souborem Markovice Postřelmov na sobotu 13. května od 17,00 hodin pro účastníky soutěže, děti z obce i malé pacienty lázní. Zajímavý program je pro účastníky připraven také v sobotu od 20,00 hodin. Vystoupí v něm mimo jiné Jazz Band, břišní tanečnice a mažoretky a bude zakončen ohňostrojem. Účastníci mohou navštívit také Státní zámek Velké Losiny, známý čarodějnickými procesy, Ruční papírnu Velké Losiny, anebo se vykoupat v krytém bazénu lázní. Nejen soutěž, ale i její zázemí a příjemná atmosféra jsou důvody, pro které se mladí zpěváci a jejich rodiče a sourozenci do Velkých Losin rádi vracejí.
V neděli 14. května se už soutěžit nebude. Po dopoledním volném programu a semináři porotců s rodiči a pedagogy se ve 14 hodin uskutečni závěrečný galakoncert, v jehož závěru budou vyhlášeny výsledky a předány ceny nejlepším. V programu vystoupí také zahraniční hosté soutěže a vítězové některých uplynulých ročníků.
Zpěváčci
vítěz 2005 Libor Macháček
Soutěž zpěváčků v posledních letech stále více přitahuje pozornost dětí, jejich rodičů, pedagogů a příznivců lidové písně. Velmi příznivě se její vliv projevuje v rostoucím počtu účastníků základních a regionálních kol. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska, na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic, na společné koncerty Zpěváček - Slávik, které se pod patronací Petra Dvorského konají střídavě v Praze a v Bratislavě (letos 7. - 8.10. v Praze na Žofíně) a často se účastní také regionálních i mezinárodních folklorních festivalů.
Zpěváčci
Fotografie z koncertu Zpěváček - Slávik v Bratislavě 2005

Zpracoval: Jiří Pokorný, 25.4. 2006
tel/fax 234 621 256, 604 674 841, e-mail: jpokorny@adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 25.04.2006 v 23:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA