PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

3 x pozvání k poslouchání od Proglasu

Nejbližší pořady
Dobrý den, zdravím Vás všechny z horkem rozpáleného Brna. Zvu Vás srdečně k poslechu několika pořadů. Třeba Vás osvěží :-)

Každé pondělí, středu, pátek a sobotu přinášíme v 10.30 Voničku lidových písní s melodiemi z Moravy, Slovenska, Slezska i Čech a hlavně s aktuálními informacemi o festivalech, koncertech a dalších akcích. Ve středu 21. června bude hostem Hana Maděrová z VUS Ondráš, aby nás pozvala na F scénu, letní folklorní večery.
Ve Folklorním okénku zavítáme tentokrát do Kuželova. Knihu "Kuželov, horňácká dědina pod křídly větrného mlýna" představí autor, Dr. Jan Pavlík. Na oslavy 600. výročí Kuželova vás pozvou starosta Jiří Prášek a místostarosta Ludvík Kostelanský. Multimediální cédéčko představí Miroslav Minks. Poslouchejte ve středu 21. června v 16.55 nebo krátce po půlnoci z neděle na pondělí.
V sobotu 24. června se můžete s námi vypravit na folklorní festival do Strážnice. Přímým přenosem budeme vysílat pořad Zazpívejme sobě a pospolu, aneb místopis v lidové písni. Muzika souboru Mladina z Plzně, Valašský Vojvoda z Kozlovic a horňácká cimbálová muzika Petra Mičky doprovodí zajímavé sólisty i diváky z hlediště. Začátek je v 17.30 (ve Strážnici na amfiteátru Zahrada).
V dalším vydání Folklorního okénka bych ráda pozvala posluchače na červencové akce, festivaly a koncerty. Informace o nich můžete posílat na bizova@proglas.cz do úterý 27. 6. 2006.
Vám, kteří se o tomto víkendu chystáte na 61. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2006, posílám k nahlédnutí program, který jsem zpracovávala pro naše posluchače.

Hezké dny a mnoho osvěžení přeje Helena Bízová

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2006
Už na konci týdne se otevřou strážnické brány, aby přivítaly návštěvníky 61. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2006. Téměř 2000 účinkujících z Česka i zahraničí se představí ve třech dnech ve více než třiceti pořadech na čtyřech amfiteátrech, v zámku, v parku i ve skanzenu.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2006 začíná - jak jinak, než - ve skanzenu - v pátek 23. června ve čtyři odpoledne. Tancovat, zpívat a koštovat můžete se soubory z Vracova, Vnorov, Starého Města i Čech.
Festival bude slavnostně zahájen v pátek v osm večer na amfiteátru Bludník společně se soubory ze Strážnice. V rámci zahájení budou předány ceny Ministerstva kultury. Hned potom, o půl deváté začíná na Bludníku pořad Okolo Moravy chodníček krvavý o dědictví tureckých válek v naší historii i lidovém umění. Představí se Danaj ze Strážnice, Kašava ze Zlína, muzika Jaroslava Čecha, Handrláček z Kunovic, Světlovan z Bojkovic a další. Pořad je uvozen citátem Milana Kundery: "Lidová píseň nebo lidový obřad, to je tunel pod dějinami, v němž se zachovalo mnoho z toho, co nahoře dávno zničily války, revoluce nebo civilizace". Přijďte na Bludník v pátek o půl deváté večer.

O půl jedenácté začíná pořad zahraničních souborů - Z krajin za obzorem. Letos se těšte na hudbu a tanec z Irska, Kypru, Mexika, Slovenska, Srbska a Venezuely. A to ještě nebude všechno. Ve 23 hodin se otevře letní festivalové kino na amfiteátru Zahrada. Uvidíte hned tři filmy. První dva budou věnované významné mezinárodní aktivitě - projektu UNESCO s názvem Mistrovská díla ústního a nemateriálního dědictví. První dokument se věnuje projektu, druhým pak bude Folklorika o slováckém verbuňku. Třetí film je věnován jubileu Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

Ke strážnickému festivalu patří také noc s hudci. V pátek Vám na několika místech parku budou hrát Linda ze Zlína nebo muzika Ladislava Pavluše ze Svatobořic-Mistřína.
Nejnavštěvovanějším dnem strážnického festivalu bývá sobota, letos 24. června. I letos je tento den program nejpestřejší, nejdelší a na nejvíce místech. První pořady začínají už v devět ráno. Na amfiteátru Zahrada začne semifinále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Do této soutěže se mohou chlapci přihlásit ještě ten den ráno. V kostele svatého Martina bude pořad Bože, milý Bože aneb návraty ke zbožnosti v horňácké písni. Celým liturgickým rokem vás provedou sboreček žen z Lipova, horňácká muzika Petra Galečky, hudecká muzika Petra Mičky, mužský sbor z Lipova a další.

Některé pořady strážnického festivalu se odehrají přímo v prostorách zámku. Pojďme si je krátce přiblížit. V deset hodin začíná folklorní klub nejen o knihách s Jiřím JIljíkem a gajdoši z Kopanic. Před polednem Vás pak Martina Pavlicová provede cestami sběratele Františka Bartoše, pořad bude v zámecké expozici v jedenáct dopoledne a ve čtyři odpoledne. Do rytířského sálu se přijďte podívat o půl dvanácté dopoledne, proběhne tam seminář o tanečních motivech z 15. a 18. století. Na folklorním festivalu budou mít své místo také evropské tance a písně pozdní renesance a manýrismu. Pořad s názvem Rudolfinské tance navštivte v rytířském sále strážnického zámku ve 14.30 nebo v 16.30.

Nahlédněme do sobotního programu ve skanzenu. V deset dopoledne začíná tradiční folklorní škola-mravů stodola, tentokrát na téma "vázání šátků na Uherskohradišťsku". O půl jedenácté dopoledne se rozveselí amfiteátr ve skanzenu, protože začne dětský pořad s názvem Špity, špity, šupity, brabec. Nejen o nekonečné říši dětské fantazie budou vypovídat Iskérka z Čejkovic, Kyjovánek z Kyjova, Prácheňáček ze Strakonic, Radost z Pardubic, Rosénka z Prahy, Sluníčko z Rokycan a Veličánek z Velké nad Veličkou. Ještě jednou opakuji, pořad začíná o půl jedenácté dopoledne ve skanzenu. Na tomto místě vás zrovna pozvu na další komponovaný pořad v rámci amfiteátru ve skanzenu. Zahrajte, nám, muzikanti, vesele bude premiérou dětských cimbálových muzik z Moravy a soutěží jejich zpěváků. Představí se Hrozének z Hroznové Lhoty, Kovaliček z Ostravy a Šternberská cimbálová muzička. Začátek je o půl třetí odpoledne.

V jedenáct hodin se ve skanzenu otevírá přehlídka tradičních řemesel, na které můžete potkat držitele ocenění ministra kultury Nositel tradice lidových řemesel. Od roku 2001, kdy se ocenění udílí, je to více než dvacet osobností. Ve strážnickém skanzenu je zastihnete od jedenácti dopoledne do sedmi večer. Ve stejném čase navštivte ve skanzenu museum vivum - tedy živé muzeum. Letos se představí etnografický region Uherskohradišťsko. Zastihnete zabydlené jizby, zručné řemeslníky, uslyšíte písně tohoto regionu. Program vyvrcholí pořadem Hody, milé hody o hodech s právem na Uherskohradišťsku. Nenechte si je ujít od půl páté v areálu skanzenu. Pro malé i velké děti bude od jedenácti do devatenácti otevřen dětský dvůr s divadelním představením Příběhy za tkalcovským stavem. Taktéž ve skanzenu.

František Hrňa, autor prvního letošního pořadu ve Strážnici rád říká: "Nemusíte nikam chodit, prožijte festival ve skanzenu". To je sice pravda, můžete tam strávit sobotu od desíti dopoledne do sedmi večer, přesto mám tady pro vás další lákavé informace. Přesuňme se zpátky do amfiteátrů strážnického parku. Už víme, že v devět dopoledne bude na Zahradě probíhat soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Jde o postupovou soutěž. Pak amfiteátry utichnou až do dvou odpoledne. V parku se ale bude hrát už od dvanácti hodin. Pod Šancama, na Ostrůvku, u Hájenky i u Zámku se během dne vystřídají cimbálová muzika Stanislava Gabriela z Babic, Čardáš z Bojkovic, Mladá Olšava z Uherského Brodu, cimbálová muzika Martina Hrbáče z Veselí nad Moravou, muzika Radošov z Veselí nad Moravou, Burčáci z Míkovic, Harafica z Uherského Hradiště a cimbálová muzika Petra Mičky z Velké nad Veličkou.

Strážnické doteky, aneb na pomezí žánrů je pořad, který začíná na amfiteátru Zámek ve dvě odpoledne. Představí se sdružení brněnských hudebníků Quanti minoris a Burana Orfchester. O půl třetí začíná na amfiteátru Zahrada soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Účastní se jí postupující z dopoledního kola, vítězové regionálních kol a vítězové předchozích ročníků - pokud se přihlásí. Pro ty, kteří se soutěže budou jako diváci účastnit poprvé, organizátoři vzkazují, že je třeba si s sebou vzít: fandící hlasivky, tleskáním natěšené dlaně, tužku pro zápis favorita v anketě diváka, pevné nervy a hodně dobrých tekutin, neboť soutěž je dlouhá. Ještě jednou opakuji, začátek je o půl třetí odpoledne.

Mnozí návštěvníci v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici vyhledávají průvod krojovaných. Ani letos nebude chybět. Vyjde v 15 hodin od Skalické brány, bude pokračovat po trase až na Náměstí Svobody, kde se účastníci představí v krátkých ukázkách přímo na pódiu.

Pokud pojedete do Strážnice až v podvečer, pak zveme na pořad Zazpívejme sobě a pospolu aneb místopis v písních naší země. Cílem autorů je provést diváky písněmi z nejrůznějších koutů země, ale hlavně přizvat diváky, aby si taky zazpívali. Pořad bude vysílat přímým přenosem Radio Proglas. Začíná v 17.30 na amfiteátru Zahrada. Nebude chybět program připravovaný ve spolupráci s Folklorním sdružením České republiky, letos nazvaný Spojení-spojeni. Zastihnete ho na amfiteátru Zámek od 18. hodiny.

Krátce po osmé večer se rozezní největší amfiteátr ve strážnickém parku - Bludník. Po předání cen národopisné společnosti za rok 2005 začne program Z dávných věků až i dnes, aneb putování nezarostlými chodníčky hor, údolí a břehů Lašska. Těšte se na Grunik z Ostravice, Ostravica z Frýdku-Místku, dětská Ostravička z FM, Ondřejnica ze Staré Vsi, Valašský Vojvoda, Hlubina z Ostravy, Pilky ze Lhotky pod Ondřejníkem a muzika Vojtek z Ostravy. Začátek pořadu je o půl deváté na Bludníku.

O půl jedenácté se ještě jednou představí zahraniční hosté. Amfiteátr Zámek přivítá soubory z Irska, Kypru, Mexika, Slovenska, Srbska a Venezuely. Přesně o půlnoci začíná na druhém konci parku - na amfiteátru Zahrada pořad Folklor s hvězdičkou.
V neděli 25. června začíná v devět hodin bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici za účasti domácích i zahraničních souborů. V deset budou hned dva pořady. Na amfiteátru Zahrada Bezejmenní básníci, aneb poetika v lidové písni očima zpěváckých a písničkářských osobností. Hosté přinesou do pořadu písně, které si sami vybrali, aby se rozdělili o jejich poselství i poetiku. Mezi účinkujícími budou Dušan Holý, František Okénka, Vlasta Grycová, Jiří Petrů, Ludvík Vaculík, Zuzana Homolová, Dagmar Andrtová, Hana a Petr Ulrychovi a další. Pořad začíná v neděli v deset dopoledne, vysílat ho bude přímým přenosem Český rozhlas Brno a Ostrava.

K nedělnímu dopoledni patří také volná vystoupení souborů, které chtějí předvést to, co sami chtějí. Letos potkáte na amfiteátru Zámek po desáté dopolední Dupák z Hradce Králové, Gajdoše z Kopanic, Poľanu z Brna, Slovácký krúžek z Prahy a Vrtek z Opavy. Hned po volných vystoupeních začíná ve dvanáct škola tradičních tanců světa pro začátečníky i mírně pokročilé strážnické diváky.

Pro ty, kteří jezdí do Strážnice až v neděli, připravili organizátoři na odpoledne dvě reprízy. Na Bludníku začne o půl druhé opakování pořadu Z dávných věků až i dnes, aneb putování nezarostlými chodníčky hor, údolí a břehů Lašska a o půl čtvrté Z krajin za obzorem, vystoupení zahraničních souborů. Pro milovníky dechovky je i letos připraveno Odpoledne s dechovkou od půl třetí na amfiteátru Zámek. Hrát budou vítězové Zlaté křídlovky - Dolanka, Lácaranka, Vacenovjáci, Valdaufinka a Vracovjáci. Pod šancama a U Hájenky budou v neděli hrát muzika Pavla Múčky ze Strážnice a Rozmarýn z Újezdce u Luhačovic.

V době festivalu proběhne v budově zámku prodejní výstava materiálů s folklorní tématikou Folklorica, můžete si na ní koupit knihy, audio i video. V prostorách zámku je výstava Nástroje lidové hudby v České republice, Historická zámecká knihovna, výstava k 50. výročí Národního ústavu lidové kultury a další.

Barvičova 85, 602 00 Brno
543 217 241, fax: 543 217 245
redakce@proglas.cz, bizova@proglas.cz
www.proglas.cz

poslech přes internet: odkaz na vysílání na www.proglas.cz v pravém horním rohu!
Každý týden zasíláme zdarma e-mailem přehled pořadů.
Vysíláme díky darům posluchačů, děkujeme!
č.ú.: 4200042422/6800 (VS: rodné číslo nebo číslo člena Klubu přátel Radia Proglas)
Radio Proglas: FM Tábor 88, 7 - Písek 89,5 - Svatý Hostýn 90,6 - České Budějovice 92,3
Praděd 93,3 - Příbram 96,0 - Třebíč - 96,4 - Ještěd 97,9 - Velké Meziříčí 100,6 - Uherský Brod 105,7
Brno 107,5 - Nové Hrady 107,5 - Žďár nad Sázavou/Rudolec 104,0 - Znojmo 107,2 - Valašské Klobouky 104,2 MHz.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Město Brno
Zveřejněno 20.06.2006 v 20:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA