![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]()
|
8. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006 - OhlédnutíTisková zpráva
JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006 Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice 4. 8. - 6. 8. 2006 Rožnov pod Radhoštěm Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 4. do 6. srpna se tam uskutečnil již 8. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2006, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR, minister kultúry SR a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představilo 23 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Rumunska a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítal ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm a dětský folklorní soubor Kuřátka z Chrudimi. Ve večerních hodinách se divákům představil VUS Ondráš s programem "Z každého rožku trošku...". V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu i přes nepřízeň počasí sešli "Pri hudákoch".
V sobotu festivalový maratón pokračoval programem "Zahrajme sa" kde se představili dětské folklorní soubory. Potom se na pódiu Komorního amfiteátru a Janíkovi stodoly střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi", představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice. K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v něm společně účinkovaly folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci z Čech, Moravy i Slovenska. Vítězem VI. ročníku ve stloukání másla se stalo družstvo ze Slovenska z folklorního souboru Podpolianski vrchári z Korytárok. Dívky natloukly z 5 l smetany 2,4 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Ján Jánošík - Kožiak ze Žiliny. Diváky v Janíkové stodole nadchl noční program s názvem "Starí, ale jarí".
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola Myjavských tanců (pod pedagogickým vedením Lenky Šútorovej - Konečnej z Myjavy).
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. A na své si přišli aj gurmáni, protože v průběhu celého festivalu v hostinci Na posledním groši probíhaly dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a do projektu Evropské unie "Živá klenotnica 2006" v rámci Iniciativy Společenství INTERREG III A Česká republika - Slovenská republika.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Korene - 1. slovenský časopis v ČR a Dětská tisková agentura.
Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorský Praha, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Culligan - úpravy vod., TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno,Český klub turistů, Informační centrum Borovice.cz, Alfa - agentura propagace ČR, Keramika Randušková.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se konal za finanční podpory Evropské unie - Evropského fondu pro regionální rozvoj ERDF, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva kultúry SR, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí - Bratislava, Zlínského kraje, Visegrádského fondu, FOS ČR, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Těšíme se na setkání na IX. ročníku MFSF Jánošíkov dukát od 3. 8. - 5. 8. 2007 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Dr. Vlastimil F a b i š i k Kontakt:
Medzinárodný festival slovenského folklóru v ČR JÁNOŠÍKOV DUKÁT Dr. Vlastimil Fabišík, ředitel festivalu Tel.: +420 603 445 279, +420 724 716 651 E-mail: fabisik@atlas.cz Diskusní fórum čtenářů |
|