PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Formanské léto

Letní aktivity národopisného souboru Formani Slatiňany a zájezd souboru do Litvy
Po dlouhé mrazivé zimě a chladném jaru stráveném ve zkušebně vytáhli Formani žebřiňák, zapřáhli koně a vyrazili na cestu, aby svou hudbou, tancem a zpěvem potěšili nejen přátele lidové hudby.
Letošní sezonu jsme zahájili společným koncertem s Formánky, dětským souborem, jehož členové snad v příštích letech doplní a posílí řady dospělého souboru. Tento koncert jste mohli zhlédnout 19. května v sokolovně ve Slatiňanech.
Během června jsme vystupovali na několika akcích. Nejprve to byl Sokolský slet v Brně o víkendu 10. a 11. 6., který byl generální zkouškou na XIV. Všesokolský slet, o kterém bude ještě řeč. Sletu v Brně se zúčastnila jen taneční část souboru, proto jsme se neprezentovali vlastním vystoupením, ale společnou skladbou s dalšími folklorními soubory.
15. června proběhla v Regionálním muzeu v Chrudimi vernisáž výstavy Ten dělá to a ten zas tohle aneb Současné lidové řemeslo na Chrudimsku. Kdo jiný by mohl otvírat prezentaci lidových řemesel než soubor zabývající se lidovou hudbou našeho regionu. Na našem jediném letním koncertě v takřka domácím prostředí jsme zahráli a zazpívali naše nejhezčí a nejoblíbenější písničky.
Všichni společně, tanečníci i muzikanti, jsme vyrazili následující víkend do Lázní Bělohrad, kde se konal v půli června již XXXII. Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou.
V malebném podkrkonošském městečku nás přivítalo slunečné letní počasí, setkali jsme se nejen se soubory z Česka, ale také z několika dalších evropských zemí. Program festivalu nebyl příliš nabitý, tak jsme si v sobotu navečer udělali výlet do Pece pod Sněžkou, kde jsme v hotelu Horizont německým turistům tak rozproudili krev v žilách, že jsme měli strach, jestli to pro ně není poslední koncert na tomto světě. Ale nakonec všichni, my i turisti, dvouhodinový koncert ve zdraví přežili, a tak jsme odjížděli s velice dobrým pocitem a v uších nám zněla ozvěna potlesku, který naše vystoupení provázel. Jestliže sobotní program se nám zdál volný, neděle byla nabitá.
Ráno se všechny soubory účastnili mše svaté, po ní následovalo krátké vystoupení na "Roztančeném náměstí", po obědě průvod městem a na závěr galaprogram "Na zvičinských lukách", kde jsme měli možnost podívat se i na vystoupení ostatních souborů.
Formanský červen s podtitulem "Z východu na západ" zakončila cesta do Bíliny, kde jsme 23. a 24. 6. účinkovali na Městských slavnostech (Bílina - město lázeňství, cestovního ruchu a kultury), jarmarku a svým vystoupením jsme také přispěli k vytvoření příjemné atmosféry na Konferenci partnerských měst.
XIV. Všesokolský slet v Praze vyvrcholil 6. 7. 2006 na stadionu Evžena Rošického na Strahově, program přenášela ČT a pozorný divák mohl zahlédnout, že se v průběhu skladby Tance domova na obrazovkách objevili i tanečníci ze souboru Formani.
Nejvíce jsme obdivovali přislušníky Staré gardy, nejstarší bratry a sestry, kteří i v úmorném vedru cvičili s nezlomným elánem a výrazně přispívali k udržování vřelé přátelské nálady.
Hned po vystoupení jsme spěchali domů, ještě týž večer jsme totiž vyráželi na týdenní zájezd do Litvy. Cesta autobusem trvala více než 22 hodin, a to i přesto, že na společnost LAS Karel Linhart vybavila nejen rychlým autobusem, ale také dvěma spolehlivými řidiči, Davidem (Netrefil) a Pavlem (Pohodář). Na konci této únavné a vyčerpávající cesty nás čekali přátelští hostitelé ze Švenčioneiliai, kteří se o nás celý týden starali, poodhalili nám kouzlo litevského folkloru a dopřávali nám speciality národní kuchyně. Při vystoupeních jsme se radovali z toho, jak nadšenému publiku hrajeme. Strávili jsme v Litvě velice hezký týden, nikomu z nás se nechtělo domů, hlavně při pomyšlení na to, jaká nás čeká cesta.
To byl stručný pohled do uplynulých dvou měsíců Formanského léta, ale to ještě zdaleka nekončí. V sprnu máme před sebou vystoupení v Herálci u Havlíčkova Brodu a účast na mezinárodním folklorním festivalu v Písku. A v září se uvidíme na vystoupení v Jičíně a ve Slatiňanech.
FORMANI NA BALTU
Národopisný soubor Formani ze Slatiňan pod vedením Aleše Kohoutka reprezentoval náš region v Litvě. Po úspěšné účasti na folklorních festivalech v Lázních Bělohrad a v Bílině v červnu letošního roku vyrazili formani a formanky začátkem prázdnin na zájezd do zahraničí. Dvacítka muzikantů a tanečníků ze Slatiňan a okolí přijala pozvání litevských přátel z folklorního souboru ze Švenčioneiliai a v týdnu od 6. do 13. 7. vystoupila v několika městech jižního baltského státu. Litevské publikum okouzlily české lidové kroje a písně, které Formani ztvárňují tancem a zpěvem za doprovodu živé hudby.
"Během zájezdu jsme navázali nová přátelství s litevskými soubory podobného zaměření jako je ten náš, doufáme, že nám spolupráce s nimi otevře cestu k dalším návštěvám Pobaltí," říká vedoucí souboru Aleš Kohoutek a dodává, že díky finančnímu přispění sladovny Maltosa ve Švenčioneiliai, profesionálnímu přístupu řidičů firmy LAS Karel Linhart, Davida a Pavla, a stoprocentnímu nasazení všech členů souboru i v úmorných vedrech, která celý zájezd provázela, se akce vydařila k absolutní spokojenosti všech zúčastněných.

Alžběta Záhorcová

Uvedené články jsme publikovali také v místním tisku a ve zpravodaji Východočeské župy sokolské.
Národopisný soubor Formani Slatiňany
tel.: 603 546 556
e-mail: zajicek@proteco.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slatiňany
Zveřejněno 11.08.2006 v 16:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA