PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Z návštěvy Javorníku Nový Jičín v Epinalu

Ve čtvrtek 30. listopadu 2006 odjel do spřáteleného města Epinal na pozvání francouzské strany novojičínský Javorník.
Své malé umělecké turné započal první prosincový den odpoledne v Městském divadle v Epinalu. Zhruba hodinové vystoupení bylo dárkem pro epinalské seniory, jimž dle jejich vlastních slov přineslo nádherný zážitek, energii a radost. Poté celý soubor odjel do domu pro seniory na své druhé vystoupení. Zde již velmi napjatě ve společenské místnosti čekali jeho imobilní obyvatelé. Javorník je za to potěšil svým širokým repertoárem lidových písní a tanců a také krátkou vsuvkou klasické hudby. Senioři jako poděkování za naplnění a zpestření jejich dne a krásné vystoupení na oplátku připravili malé pohoštění.
Javorník, soubor lidových písní a tanců
Sobota 2. prosince se nesla ve víru oslav svátku svatého Mikuláše. Také Javorník se do nich s chutí zapojil a připravil pestré vystoupení na Place de Pinau, jednom z četných náměstí v tento den velmi rušného centra Epinalu. Zlatým hřebem oslav byl večerní, několikakilometrový slavnostní průvod městem, kterého se účastní různé spolky, organizace, městské části a také partnerská a spřátelená města Epinalu. Krásné alegorické vozy se střídaly s účastníky průvodu v různých kostýmech a jejich zábavnými i uměleckými upoutávkami, a to vše bylo doprovázeno hudebními a světelnými efekty. Přes značnou zimu Javorník zůstal ve svých krojích a těšil diváky lemující celou dlouhou cestu průvodu svým zpěvem a tancem.
Javorník, soubor lidových písní a tanců
Javorník, soubor lidových písní a tanců
Vrcholem turné Javorníku se stal nedělní koncert (3.12.2006) v Městském divadle. Koncert byl společný s domácím orchestrem Orechestre d´Harmonie d´Epinal. Javorníku patřila druhá půle koncertu. Ta se v jeho podání nesla v duchu nejprve vážné hudby (i francouzské) - na cimbál hrála Vladimíra Křenková, členka souboru a studentka kroměřížské konzervatoře. Poté maďarských a cikánských písní a plynule přešla k našim valašským. Nádherný zvuk cimbálu, houslí, klarinetu a basy, zpěv a tanec jakoby již v tento předvánoční čas rozzářil celé divadlo a všechny diváky. Potlesk byl velmi dlouhý a Javorník v Epinalu zanechal svou stopu a vzpomínku na Nový Jičín a jeho výborné umělce.

Ing. Iva Vašendová, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín

Svatoslav Válek
Soubor lidových písní a tanců Javorník a Javorníček
valek@zus-nj.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.12.2006 v 14:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA