PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

Tisková zpráva...
Obchůzka s klibnou a kozlíky se opět po roce uskutečnila 5. ledna v Kovářově, kde tento starobylý masopustní tříkrálový obyčej udržují členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan.
Z vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Během času se tento obyčej vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybělo žertování, dobrá kořalička, ale ani vinšování k novému roku.
kůň a klibna
kůň a klibna
V podvečer začaly přípravy na obchůzku v historické budově staré fary, kde má Kovářovan svou klubovnu. Strojila se klibna, pod kterou se skrývali dva chasníci, další si připravovali masky kozlíků a sedlák s kočím se domlouvali, jak budou klibnu prodávat. Jakmile na vesnici padla tma, vydal se veselý průvod za doprovodu harmonikáře do prvních stavení, aby zde sedlák s kočím zkusili své štěstí při prodeji klibny.
písnička
písnička
Začalo tradiční vychvalování kobyly slovy: "Tahleta kobyla je dobrá do tahu, je nenáročná na ustájení, není mlsná i hřebíky žere, takovou nikde nekoupíte". Hospodáři se kobyla nezdála a proto nastalo další nabízení a žertování. Hospodář byl však stále neoblomný a tak sedlák s kočím pokračovali: " Tak aspoň na seno či oves sousede přidejte a něco na zahřátí by neškodilo". Chasa potom obdržela dobrou kořaličku a štamprlata putovala i ke kozlíkům, kteří kolem skotačili, trkali hospodáře a dělali neplechu.
Kořalka nesměla minout ani kobylu, ale její zadní i přední nohy zpod slaměného hřbetu volaly: "Já nemůžu, jsem tu autem, já taky nemůžu, jsem tu taky autem". Co ale s nalitou kořalkou ? Pak tedy nezbylo než podělit se s ostatními a vypít to, co nožky klibny nemohly.
Sedlák s kočím pokračovali v rozmluvě: "Děláte chybu sousede, nekoupíte, koupí jinej, tak mi jdem o dům dál". Před odchodem ze stavení nechybělo vinšování k novému roku a celý průvod odcházel zvesela k dalšímu hospodáři. U jednotlivých chalup se za velkého veselí prodávání klibny opakovalo a v závěru celý průvod navštívil také starostu, ale ani on kobylu nekoupil.
Celý průvod se nakonec jako tradičně odebral do hospody, kde pan hostinský kobylu koupil a dle zvyku porazil. Všichni účastníci obchůzky pak usedli k družné zábavě ke stolu a odpočívali po náročném večeru.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

momentky z obchůzky:  společné foto
momentky z obchůzky:
společné foto
u starosty
u starosty
v hospodě
v hospodě

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.01.2007 v 22:06 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA