PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Horácko se připravuje

Tisková zpráva - aktualizace 10.1. 2007
HORÁCKO SE PŘIPRAVUJE
NA JUBILEJNÍ X. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES FOLKLORNÍHO SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY
Již necelý měsíc zbývá do okamžiku, kdy na taneční parket Domu kultury ve Žďáře nad Sázavou vykročí účastníci X. Národního krojového plesu Folklorního sdružení České republiky. Máte-li připravený kroj nebo společenský oděv a zakoupené nebo zajištěné vstupenky, pak na této krásné přehlídce folkloru a společenské zábavy zřejmě nebudete chybět ani vy. A jistě se už těšíte na setkání s přáteli, které se uskuteční v sobotu 3. února 2007 na uvedeném místě.
Pořadateli plesu budou tentokrát Folklorní sdružení České republiky, Město Žďár nad Sázavou, Muzeum Vysočiny Třebíč, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Hasičský záchranný sbor České republiky a Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou ve spolupráci s Jihočeským, Jihomoravským, Pardubickým krajem a dalšími. Záštitu nad ním převzali Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu.
Na plese, který má celostátní charakter, je každoročně výrazněji prezentován folklor některého z krajů naší republiky nebo národopisné oblasti. Při svém desátém ročníku se ples pomyslně vrací na počátek a bude patřit regionu Horácka. Na plese se pod vedením režiséra Miroslava Ekarta představí folklorní soubory z Horácka (mezi nimi soubory "BAJDYŠ" z Třebíče se svou muzikou, "BÍTEŠAN" z Velké Bíteše se svou muzikou, "DRAHAN" z Blanska , "KALAMAJKA" z Havlíčkova Brodu, "KUŘÁTKA" z Chrudimi se svou muzikou, "PODJAVOŘIČAN" z Telče se svou muzikou, "PRAMÍNEK" z Jihlavy, "ROŽÍNKA" z Dolní Rožínky , "STRÁŽIŠŤAN" z Pacova se svou muzikou, "STUDÁNKA" ze Žďáru nad Sázavou , "TRNÁVKA" z Lukavce se svou muzikou, "VYSOČAN" z Jihlavy se svou muzikou a "VYSOČAN" z Hlinska se svou muzikou), ale také pravidelný účastník - Vojenský umělecký soubor "ONDRÁŠ" z Brna a Folklorní soubor "GAUDEAMUS" z Prahy. Patnáctku účinkujících doplní dechová hudba "BOŽEJÁCI", ale také tanečníci a muzikanti z mnoha dalších členských souborů Folklorního sdružení České republiky. Představí se také zástupci folkloru ze Slezska, kterému bude patřit příští XI. ročník plesu. Účastníky plesu budou vítat hasiči v historických uniformách a maškary ze Studnic.
Sváteční událostí všech příznivců tradiční lidové kultury se stalo v závěru roku 2005 prohlášení slováckého verbuňku "mistrovským dílem ústního a nemateriálního dědictví lidstva", slavnostně zapsaným do seznamu UNESCO. Program plesu připomene tuto slavnostní událost vystoupením slováckých verbířů, které doplní také valašští odzemkáři. Na plese samozřejmě nemohou chybět krajové speciality, lidoví řemeslníci s prezentací svého umění a bohatá tombola.
"Osobně jsem přesvědčen, že nejlepší bude ten desátý, jubilejní Národní krojový ples", říká ředitel plesu Ladislav Michálek, 1. místopředseda Folklorního sdružení ČR na otázku, který z uplynulých plesů byl nejlepší.
Plesu se pravidelně účastní řada významných osobností, představitelů České republiky, kraje Vysočina i hostů ze zahraničí. Zatím jsou přihlášeny delegace z 10 zemí světa. Mezi vzácné hosty bude patřit mimo jiné ministr kultury Republiky Venezuela pan Francisco Sesto, již tradičně přijede také pan Lillo Alessandro, president mezinárodní organizace IGF. Ples zahajuje také mediální kampaň k 55 lidovým slavnostem a mezinárodním folklorním festivalům v roce 2007.
Hlavním partnerem plesu je Allianz Pojišťovna, a.s.
Partnery plesu jsou také ACR Alfa, CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE, Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, Cukrárna Ambrozia Tábor, Dr. Radslav Kinský, E-ON CZ, a.s., GORDION, s.r.o., Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s., HYDROPROJEKT CZ, a.s., MASSIVE SVÍTIDLA, s.r.o., METROSTAV , a.s., Národní ústav lidové kultury Strážnice, OSA - Ochranný svaz autorský, PKS HOLDING, a.s., Svaz českých a moravských výrobních družstev, TG TISK Lanškroun, s.r.o., ŽĎAS, a.s. a další.
Mediálními partnery plesu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Informační server www.borovice.cz, DNES - regionální pobočka, Haló noviny, Hospodářské noviny, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava a Televize Vysočina.
Pořadatelé plesu by rádi uvítali co největší počet krojovaných členských souborů Folklorního sdružení ČR nebo jejich zástupců. Pro ně a pro ostatní krojované návštěvníky platí zlevněné vstupné 100,- Kč. Pro ostatní hosty jsou nabízeny vstupenky v ceně Kč 200,-. Nechcete-li přijít pozdě, můžete si je objednat již dnes v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nebo na sekretariátu Folklorního sdružení ČR.
Informace pro novináře budou také obsahem tiskové konference, která se koná na Městském úřadě ve Žďáře nad Sázavou 23. ledna od 09,30 hodin.

Zpracoval: Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841
E-mail: jpokorny@adam.cz

Národní krojový ples

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 10.01.2007 v 22:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA