PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

I. Bál valašských souborů se konal v Bystřici pod Hostýnem

Společný bál souborů z regionu Valašska
Soutěž o nejlepšího tanečníka odzemku či ukázka jednoho z nejstarších tanců Valašska s názvem "Starodávný" čekaly na návštěvníky historicky prvního společného bál souborů z regionu Valašska. V Bystřici pod Hostýnem se v sobotu 10. února od 19,30 hodin sešlo asi 350 Valachů a Valašek ze 25 folklorních souborů a stovek dalších hostů a návštěvníků. Při slavnostním nástupu všech krojovaných nechyběli ani tradiční hosté z ostatních regionů ČR a ze zahraničí.
Bál pořádali společně Valašské folklorní sdružení, Město Bystřice pod Hostýnem a místní valašský soubor Rusava. "Na programu se podíleli členové dvanácti valašských souborů a k tanci hrálo šest cimbálových muzik". Smyslem vševalašského bálu je podpora sounáležitosti k valašskému regionu a založení nové tradice pravidelného setkávání vždy v jednom z měst na Valašsku, které se rozprostírá od Frenštátu pod Radhoštěm až po Zlín.
Rusava, valašský soubor písní a tanců
Vzhledem k rozsahu akce bystřická radnice poprvé vyzkoušela využití velké sportovní haly v areálu Společenského domu Sušil. Plochu pokryly koberce a stoly, uprostřed haly byl taneční parket. Bál se konal i ve všech ostatních prostorách společenského domu, včetně velkého sálu. Nechyběly ani tradiční papírové holubičky, jejichž půlnoční strhávání neodmyslitelně patří k dvaapadesátileté historii valašských bálů v Bystřici pod Hostýnem.
Rusava, valašský soubor písní a tanců
A jak to nakonec všechno dopadlo? Díky perfektní a obětavé organizaci členů pořadatelského souboru Rusava z Bystřice pod Hostýnem se v celém areálu Sušila bavilo dlouho do noci více než 900 hostů. O úvodní choreografii se postaral vedoucí Valašského souboru písní a tanců Vsacan Miroslav Ekart a sponzoři pomohli zajistit zajímavé ceny do tomboly. Kromě účinkujících i hostů ze všech valašských souborů regionu nechyběli ani přátelé z Chorvatska, zástupci z Hané či kamarádi ze slováckého souboru Vonica ze Zlína. Italská vlajka symbolizovala přátelství mezi Bystřicí pod Hostýnem a družebním městem San Giovanni al Natisone, jehož představitelé sice museli svou účast na poslední chvíli odvolat, ale plně je nahradil vitální Paolo Petiziol, honorární konzul ČR v italském městě Udine. Mezi hosty byl i bystřický starosta Zdeněk Pánek, poslanec Josef Smýkal, koordinátorka zastoupení Zlínského kraje v Bruselu Martina Dlabajová a další hosté.

Barbora Janečková
vedoucí odboru kultury v Bystřici pod Hostýnem

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.03.2007 v 21:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA