PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Titul Zpěváček Slovácka neudělen

V neděli 22. dubna se uskutečnilo ve Vracově Regionální kolo soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček Slovácka 2007, z něhož 7 nejlepších dětí postoupilo do semifinále Celostátní soutěže Zpěváček 2007, která se uskuteční 11. - 13. května 2007 v lázních Velké Losiny.
Do Vracova bylo nominováno 29 dětí ve věku 10 - 15 let z oblastních přehlídek v Kyjově, Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Otrokovicích, Staré Břeclavi, Veselí nad Moravou a Svatobořicích-Mistříně. Celkem 22 přítomných dětí se odborné tříčlenné porotě ve složení Mgr. Jana Grabcová (předsedkyně), Mgr. Ivana Zámečníková a Radek Zapletal, představily dvěmi slováckými písněmi, z nichž jedna byla za doprovodu cimbálové muziky s primášem Michaelem Strýčkem. Součástí hodnocení soutěže byl také závěrečný pohovor s postupujícími dětmi a jejich rodiči o výběru písní, přednesu, intonaci, výslovnosti i přirozeném soutěžním vystupování a děti obdržely informace o průběhu a organizaci soutěže ve Velkých Losinách, kde budou účinkovat za doprovodu Brněnského orchestru lidových nástrojů.
Letošní regionální přehlídka byla ve výkonech soutěžících dětí velmi vyrovnaná. Celkově hodnoceno, do regionálního kola postoupily děti spíše věkově mladší, které teprve získávají nezbytné zkušenosti a tvoří svoji osobnost. V těchto zpěváčcích a jejich současných výkonech je ovšem velká naděje a příslib do budoucnosti. A tak si letos oproti minulým létům nikdo ze soutěžících dětí nevyzpíval suverénní pozici nejlepšího účastníka. K absolutoriu každému z letošních nejlepších účastníků jakoby něco málo chybělo. I z tohoto důvodu odborná porota neudělila poprvé 1. místo. Druhá místa byla naopak udělena dvě a získal je Volný Adam z Mysločovic - Sazovic (14 let) společně s Eliškou Fialovou z Kyjova (13 let). Třetími místy ocenila porota vystoupení Michala Šabršuly ze Zlína (15 let), Kristýny Malé z Bánova (12 let) a Kristýny Daňhelové z Uherského Hradiště (13 let). Mezi postupující do Velkých Losin porota dále jmenovala Zdenku Grufíkovou z Milotic (15 let) a Žanetu Vystrčilovou z Bánova (13 let). Náhradníkem byl určen David Vašulka z Kyjova (14 let).
Folklorní sdružení Kyjovska
Držitelé 2. míst Fialová E. a Volný A.
Folklorní sdružení Kyjovska
Daňhelová Kristýna
Folklorní sdružení Kyjovska
Fialová Eliška
Folklorní sdružení Kyjovska
Grufíková Zdenka
Folklorní sdružení Kyjovska
Malá Kristýna
Folklorní sdružení Kyjovska
Šabršula Michal
Folklorní sdružení Kyjovska
Vašulka David
Folklorní sdružení Kyjovska
Volný Adam
Folklorní sdružení Kyjovska
Vystrčilová Žaneta
Byť to propozice soutěže nezahrnují, všechny děti vystoupily v krásných slováckých krojích a prokázaly tím svůj vztah k našemu kraji i jeho bohatým kulturním tradicím. Výběrem písní i svým celkovým vystupováním prokázaly vztah k rodnému kraji i svému domovu. Své pěvecké výkony doplnili přirozeným tanečním projevem nejen přímo v rámci soutěžního vystoupení, ale také během přestávky především chlapci. A z nich především ti starší prokázali, že jsou již vyzrálými a zkušenými tanečníky a zpěváky svým společným volným vystoupením se zpěvem a tancem před muzikou v době, kdy se porota radila a kdy pořadatelé připravovali vyhlášení výsledků.
Folklorní sdružení Kyjovska
skupina chlapců při volné zábavě
Soutěžní přehlídku, kterou podpořilo Městské kulturní středisko Vracov a připravilo Folklorní sdružení Kyjovska ve spolupráci se Slováckým souborem Lipina Vracov, doplnil svým vyzrálým a zkušeným vystoupením finalista minulého ročníku a držitel titulu Stříbrný zpěváček 2006 Radim Kočár z Valtic. Soutěžní přehlídkou provázela sympatická Martina Horká. Účastníci i porota ocenili přípravu a organizaci celé soutěžní přehlídky, přesto však porota doporučila pro příští roky lepší spolupráci s pořadateli oblastních přehlídek (především v Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou a Hodoníně) a včasnější kontakt a výběr doprovodné hudby i zadání jednotlivých písní.

Text a foto: © František Synek, 604 384 410, synek.fotofolklor seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 23.04.2007 v 21:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA