PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Soutěž o vstupenky na MFF Strážnice - výherci

Dobrý den, srdečně Vás zdravím z Proglasu!
V pátek odpoledne jsem uzavřela soutěž o osm dvojic volných vstupenek na MFF Strážnice 2007.
Z celkového počtu 63 e-mailů se správnými odpověďmi jsme vylosovali tyto výherce (vstupenky dostanou poštou):
Eva Miklíčková, Bánov
Eva Kolaciová, Louka
Pavel Hess, České Budějovice
Petra Lichková, Brno
Tomáš Dřímal, Valašské Meziříčí
Augustin Mráz, Hodonín
Markéta Velká, Ostrava
Dana Zoubková, Praha
Během úterý 19. června najdete na našich internetových stránkách soutěž o lístky na F scénu (letní folklorní večery v Brně).
Pokud chcete propagovat svoji akci věnovaním vstupenek do soutěže, pište na bizova@proglas.cz

Pěkné dny přeje Helena Bízová
tajemnice redakce
Radio Proglas
Barvičova 85, 602 00 Brno
www.proglas.cz
tel: +420 543 217 241
redakce@proglas.cz, bizova@proglas.cz
skype: proglas_bizova

*****

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2007
Už za pár dní se otevřou strážnické brány, aby přivítaly návštěvníky 62. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2007. Téměř 2000 účinkujících z Česka i zahraničí se představí ve třech dnech ve více než třiceti pořadech na čtyřech amfiteátrech, v zámku, v parku i ve skanzenu.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2007 začíná ve skanzenu - v pátek 22. června v pět odpoledne. Tancovat, zpívat a koštovat můžete se soubory z Babic, Nového Strašecí na Kladensku a Uherského Hradiště.
Festival bude slavnostně zahájen v pátek v osm večer na amfiteátru Bludník společně se soubory ze Strážnice. V rámci zahájení budou předány ceny Ministerstva kultury. Hned potom, ve 20.45 začíná na Bludníku pořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem, aneb Ze světa masek. Program představí masky v kulturním kontextu zemí, které přijmou pozvání do Strážnice. Těšte se na soubory z Bulharska, Kamerunu, Rumunska, Slovenska a Jižní Koree.
Hlavní páteční program Fujara a verbuňk představí dvě mistrovská díla, která byla zapsána mezi ústní a nemateriální dědictví lidstva UNESCO.
Program byl loni uveden na festivalu ve slovenské Dětvě a setkal se výborným ohlasem návštěvníků. V programu vystoupí verbíři z celého Slovácka i hráči na fujaru ze Slovenska. Začátek je na amfiteátru Bludník v pátek ve 22.30.
Ke strážnickému festivalu patří také noc s hudci. V pátek Vám na několika místech parku budou hrát Linda ze Zlína nebo Radošov z Veselí nad Moravou.
Nejnavštěvovanějším dnem strážnického festivalu bývá sobota, letos 23. června. Tento den program nejpestřejší, nejdelší a na nejvíce místech. První pořady začínají už v devět ráno. Na amfiteátru Zahrada začne semifinále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Do této soutěže se mohou chlapci přihlásit ještě ten den ráno. V deset hodin začíná folklorní klub nejen o knihách s Jiřím JIljíkem ve stodole ve skanzenu. V rámci pořadu Hudba na zámku se letos můžete seznámit s Chodskem a dudáky. Pořad připravuje Zdeněk Bláha a začátky jsou v jedenáct a čtrnáct hodin na zámku.
Nahlédněme do sobotního programu ve skanzenu. O půl jedenácté dopoledne se rozveselí amfiteátr ve skanzenu, protože začne dětský pořad s názvem Každý se nějak jmenuje. Bude o tom, jak děti jména používají i jak někteří svými činy jméno zdobí již od předškolních let. Představí se děti z Plzně, Zlína, Prahy, Vlčnova, Lipova a dalších míst. Ještě jednou opakuji, pořad začíná o půl jedenácté dopoledne ve skanzenu. Na tomto místě vás zrovna pozvu na další komponovaný pořad v rámci amfiteátru ve skanzenu. Rodinné zpívání a muzicirování je pořad, který je směřován na diváckou skupinu tvořenou hlavně rodiči s dětmi. Počítá se zapojením přítomných rodinek. Hrát a zpívat budou rodiče a děti z Bánova a Nivnice a cimbálová muzika Hradišťan. Začátek je o půl třetí odpoledne.
V jedenáct hodin se ve skanzenu otevírá přehlídka tradičních řemesel, na které můžete potkat držitele ocenění ministra kultury Nositel tradice lidových řemesel. Od roku 2001, kdy se ocenění udílí, je to více než dvacet osobností. Ve strážnickém skanzenu je zastihnete od jedenácti do osmnácti hodin. Ve stejném čase navštivte ve skanzenu museum vivum - tedy živé muzeum. Letos se představí etnografický region Kyjovsko. Zastihnete zabydlené jizby, zručné řemeslníky, uslyšíte písně tohoto regionu. Folklorní škola-mravů stodola vás pozve do lavic letos až o půl jedné odpoledne. Tématem je svět masek. Daniel Luther a Juraj Hamar budou o maskách hovořit v souvislosti s rodinnými a kalendářními obyčeji, ale také v širších etnologických, historických a psychologických souvislostech. Pro malé i velké děti bude ve skanzenu od jedenácti do osmnácti otevřen dětský dvůr. Posledním bodem programu ve strážnickém skanzenu je promítání dokumentů České televize s folklorní tématikou. Přijďte se podívat od jedné do tří odpoledne.
V Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy, čili ve strážnickém skanzenu můžete prožít klidně celý sobotní festivalový den. My se ale přesuňme zpátky do amfiteátrů strážnického parku. Už víme, že v devět dopoledne bude na Zahradě probíhat soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Jde o postupovou soutěž. Pak amfiteátry utichnou až do dvou odpoledne. V parku se ale bude hrát už od dvanácti hodin. Pod Šancama, na Ostrůvku, u Hájenky i u Zámku se během dne vystřídají během sobotního dne a večera cimbálová muzika Stanislava Gabriela, Hudci z Kyjova, cimbálová muzika Martina Hrbáče, Šmytec, Burčáci, Strážničan a Grajcar.
Stále Vás zvu na pořady Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V sobotu o půl třetí začíná na amfiteátru Zahrada soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Účastní se jí postupující z dopoledního kola, vítězové regionálních kol a vítězové předchozích ročníků - pokud se přihlásí. Ještě jednou opakuji, začátek je o půl třetí odpoledne.
Mnozí návštěvníci v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici vyhledávají průvod krojovaných. Ani letos nebude chybět. Vyjde v 15 hodin od Skalické brány, bude pokračovat po trase až na Náměstí Svobody, kde se účastníci představí v krátkých ukázkách přímo na pódiu.
Pokud pojedete do Strážnice až v podvečer, pak zveme na pořad Zazpívejme sobě a pospolu aneb jídlo a pití v našich písních. Zazpívat si budete moci s muzikami Kašava, Mladí Burčáci a Mladina. Pořad bude vysílat přímým přenosem Radio Proglas. Začíná v 17.30 na amfiteátru Zahrada. V sobotním podvečeru nebude chybět program připravovaný ve spolupráci s Folklorním sdružením České republiky, letos nazvaný Z našich pramenů. Soubory Bajdyš, Gaudeamus, Rusava, Šafrán a Úsměv zastihnete na amfiteátru Zámek od 18. hodiny.
Krátce po osmé večer ožije největší amfiteátr ve strážnickém parku - Bludník. Po předání cen národopisné společnosti za rok 2006 začne program Když dudy zabečí, každyj si poskočí, aneb Jak se dnes hraje, zpívá a tančí v chodském kraji pod Čerchovem. Těšte se na soubory a skupiny z POstřekova, Klenčí, Mrákova, Trhanova a Domažlic. Začátek pořadu je o půl deváté na Bludníku.
O půl jedenácté se ještě jednou představí zahraniční hosté. Amfiteátr Zámek přivítá soubory z Bulharska, Kamerunu, Rumunska, Slovenska a Jižní Koree. Tématem pořadu jsou masky v rodinných i kalendářních obyčejích. V jedenáct večer na amfiteátru Zahrada začne lidové taneční divadlo Čertovinky Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna.
V neděli 24. června začíná v devět hodin bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici za účasti domácích i zahraničních souborů. V deset budou hned dva pořady. Na amfiteátru Zahrada pořad Okouzlení písní k nedožitým 80. narozeninám Jaroslava Juráška. Zahrají a zazpívají Lubomír Málek, Miroslav Dudík, Jan Gajda, Libor Macháček, Václav Harnoš, Luboš a Dušan Holí, Vlasta Grycová a další. Pořad začíná v neděli v deset dopoledne, vysílat ho bude přímým přenosem Český rozhlas.
Jednou za dva roky se na strážnickém festivalu setkávají národnostní menšiny žijící na území Česka v pořadu Domovina. Přijďte se zaposlouchat do staré židovské a serafské hudby, do romských, maďarských, slovenských, ruských, německých, bulharských i polských lidových písní. Začátek je v neděli v 10 hodin na amfiteátru Bludník.
V pravé poledne i letos začíná škola tradičních tanců světa pro začátečníky i mírně pokročilé strážnické diváky na amfiteátru Zámek. Pro ty, kteří jezdí do Strážnice až v neděli, připravili organizátoři na odpoledne dvě reprízy. Na Bludníku začne o půl druhé opakování pořadu Hdyž dudy zabečí, každyj si poskočí, aneb Jak se dnes hraje, zpívá a tančí v chodském kraji pod Čerchovem a o půl čtvrté Z krajin za obzorem, vystoupení souborů z Bulharska, Slovenska, Kamerunu, Jižní Koreje a Rumunska.
Pro milovníky dechovky nebude chybět Odpoledne s dechovkou v neděli od půl třetí na amfiteátru Zámek. Autorem pořadu je Jan Slabák, kapelník dechové hudby Moravanka. Vystoupí kapely Bojané z Dolních Bojanovic, Lanžhotčanka z Lanžhota a Večerka z Hlohovce. A když jsme u dechovky, tak doplním, že v průběhu festivalu zastihnete ve volných zábavách ve strážnickém parku kapely Straňanka, Svárovanka, Skoroňáci, Šohajé, Šohajka a Šarovec, poslední vítěz soutěže o Zlatou křídlovku.
Slavnostní zakončení festivalu s předáním cen a vyhlášením laureátů je plánováno na 17 hodinu.
V době festivalu proběhne v budově zámku prodejní výstava materiálů s folklorní tématikou Folklorica, můžete si na ní koupit knihy, audio i video. V prostorách zámku je výstava Nástroje lidové hudby v České republice, výstava obrazů Jožy Úprky, výstava k 50. výročí Národního ústavu lidové kultury a další.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.06.2007 v 21:14 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA