PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Do jubilejních slavností zbývá 68 dnů

TISKOVÁ ZPRÁVA
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
Přestože dnešním dnem začínají školákům dlouho očekávané letní prázdniny a mnozí z nás mají plnou hlavu plánů spojených s letní dovolenou, ve slovácké metropoli a jejím okolí to vře přípravami na letošní jubilejní ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, který bude společně s Národním zahájením Dnů evropského dědictví hostit Uherské Hradiště 8. a 9. září 2007, tedy přesně za 68 dnů.
I když by se mohlo zdát, že na přípravy zbývá stále ještě dostatek času, opak je pravdou. "Přípravy letošního ročníku slavností skutečně nabírají na obrátkách," uvedl Antonín Mach, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště, který je jako příspěvková organizace Uherského Hradiště hlavním pořadatelem Slováckých slavností vína a otevřených památek. "V těchto dnech dostáváme poslední rozpisy prezentace mikroregionů na jednotlivých stanovištích a zapracováváme jejich požadavky na technické zázemí. Podle toho, co už víme, bude program v areálech otevřených historických objektů opět bohatší a pestřejší," láká Mach na prezentace mikroregionů, ve kterých se snoubí folklor, víno a místní gurmánské speciality.
Opět o něco poutavější "mini-festivaly" jednotlivých mikroregionů však nebudou jedinou novinkou. "Naším záměrem je, abychom skutečnosti, že Uherské Hradiště jako tradiční správní centrum regionu slaví v letošním roce 750. výročí od svého založení, přizpůsobili také charakter slavnostního průvodu. Kromě toho, že jeho historická část bude znázorňovat nejdůležitější milníky v dějinách města, vyzvali jsme také krojované, kteří se zapojí do jeho folklorní části, aby letos pojali průvod jako cestu do Hradiště na jarmark. Můžeme se tak těšit například na kozu na provázku, nůši s vejci či další tradiční atributy," připomněl Mach.
Mimořádnou událostí pak bude slavnostní zakončení průvodu na Masarykově náměstí. Před kulisou všech krojovaných z takřka padesáti měst a obcí, jejichž počet vloni vytvořil český rekord, když dosáhl hodnoty 1352 lidí oblečených v tradičním lidovém kroji, budou nejen zahájeny letošní Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, ale také odstartovány oslavy Dnů evropského dědictví pro celou Českou republiku. "Uherské Hradiště se v ten moment stane pomyslným pupkem celé republiky, neboť se zde slavnostně zahájí mimořádná akce celoevropského významu," dodal Antonín Mach.
Kromě mnoha dalších významných osobností by se tohoto ceremoniálu měl zúčastnit ministr kultury Václav Jehlička, který zde předá ocenění nositelům tradice lidových řemesel, a další vládní činitelé. Svoji osobní cenu předá také hlavní mecenáš a iniciátor Slováckých slavností vína a otevřených památek Ivo Valenta.
Novou podobu dostane také odpolední pódiový program u Slovácké búdy ve Smetanových sadech, kde vystoupí v komponovaném programu uherskohradišťská Cifra a hosté ze Slovenska - soubory Trenčan a Skaličan. Vyvrcholením sobotního programu je pak tradiční posezení ve vinných sklepích. "Podařilo se nám domluvit opět o něco více vinných sklepů, ve kterých bude vyhrávat cimbálová muzika a ve kterých budou moci návštěvníci ochutnat zdejší vína a jiné speciality," informoval ředitel Mach.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ
2. července 2007

Více informací:
Michal Dvouletý
tiskový mluvčí Slováckých slavností vína a otevřených památek
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.07.2007 v 22:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA