Encyklopedia: Basic information Folklore festivals Festivals abroad Ensembles and groups Regional associations Personalities Magazine Folklore Searching Calendar: Folklore events Festivals Abroad: Calendar C.I.O.F.F. Calendar I.O.V. Festivals abroad Offers from abroad Offers abroad Youth exchanges Circles Half-circles Public: Authorities of The FoS ČR Novelties, news,... Archive 2002 Archive 2001 Basic dokuments Contracts Subsidies supplied Browsing articles Address book: Secretariat of The FoS ČR Leaders of ensembles Directors of festivals Representatives of regions Services: For registered users
|
Čermenské slavnosti předvedly skutečnou exotiku19. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti vyvrcholil v sobotu již tradičním galaprogramem v dolnočermenském kempu. Počasí přálo, a tak si zhruba tisícovka přítomných vychutnala vystoupení 7 souborů z Indie, Bulharska, Slovenska a Česka.
Dětský soubor Jitřenka se představil ve všech 3 věkových skupinách a nutno říci, že si děti jednotlivá vystoupení doslova užily. Diváci viděli vystoupení těch nejmenších s názvem Hop koníčky a posléze i středních dětí v pásmu Nevdávej se má panenko. Následovala skupina nejstarších ve velmi zdařilém vystoupení s hráběmi, kde se střídaly vtipné scénky s živou rytmikou, vyklepávanou hráběmi.
Bulharské děti z burgaského souboru Trepetlika- Mladost ve svých pestrých krojích předvedly tance z regionu Strandja za doprovodu typické muziky ve složení dudy, buben a harmonika.
To, že za svá vystoupení získaly řadu ocenění, není náhodou, zpěvácké výkony dětského chóru i jednotlivců byly skvělé. Jedním z nevšedních zážitků festivalu bylo vystoupení dětí bratislavského souboru Madovec. Nevšední v tom, že se jedná o soubor sluchově postižených, kteří se dorozumívají pouze znakovou řečí. Přes tento handicap však rychle přesvědčili publikum o tom, že je tancování baví a že jsou schopni předvádět krásu slovenského folkloru jako ostatní. Zatančily tance z Myjavských Kopanic a ze Zemplína a dokonce přidaly i tanec, "zpívaný" ve znakové řeči.
Členové souboru Nisanka z Jablonce nad Nisou představili tance z Pojizeří a z Podještědí. Bylo hezké srovnat jejich vlastnoručně šité kroje s kroji ostatních českých souborů.
Dalším souborem byl slovenský soubor Magura z Kežmarku, který předvedl velmi temperamentní tance ze Šariše a ze Zemplína a ve druhé části pak tance spojené se starými goralskými zpěvy.
Ústeckoorlický soubor Jaro se představil v znovuobnoveném pásmu Džbánečkový. Vydařené scénky, velmi zdařilá muzika i taneční projev znovu potvrdily, že soubor stále umí.
Vyvrcholením festivalu byl bezesporu soubor Spandan z indického Gujaratu. Krásné kroje, neustále se usmívající tanečníci i hudebníci, nevšední hudební nástroje (různé bubínky, "podlahový" akordeon a doprovodné rytmické nástroje) společně s velmi zajímavými tanci, to vše doslova uvádělo publikum do správného varu. Důkazem toho byly nakonec i rytmicky se pohupující hlavy diváků i přihlížejících souborů.
Noční bohatý ohňostroj při večerní diskotéce už pak jen doplnil zdařilý sobotní program.
V neděli ukončily slavnosti svou šňůru 9 vystoupení, která probíhala postupně v Dolní Dobrouči, ve Svitavách, v Lanškrouně, v Dolní Čermné a v Žamberku. V krásném zámeckém prostředí se divákům představily indický a bulharský soubor jako doprovodný program slavností Svátky dřeva. Díky počasí, které až na výjimku sobotního koncertu ve Svitavách vydrželo, proběhly letošní slavnosti za velikého zájmu veřejnosti. Odhadem vidělo jednotlivá vystoupení na dvě tisícovky diváků.
Příští rok slaví festival 20. výročí, a tak se máme opět na co těšit.
Petr Ryba Diskusní fórum čtenářů |
|