PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Neštěstí nechodí po horách...

Folklór je ve své podstatě obrazem života lidí. Ve všech sbornících jsou obsaženy písně milostné, humorné, ale také tklivé, smutné a na rozloučenou. To už prostě patří k našemu životu, že smích střídá nářek a pláč a obráceně.
Náš Javor "žije" již 17 let a za ty roky jsme se stali velkou rodinou. Znáte to - trávíme spolu celé hodiny, víme o sobě dobré i zlé, radujeme se z úspěchů, z nově narozených "souboráčků", máme radost z dobře odvedené práce, ... Společný máme také zármutek!
Náš soubor nemůže hovořit o velkých folkloristech, kteří jsou, či byli jeho členy, ale přesto jsme se rozhodli napsat pár vět o lidech, kteří k nám patřili a museli jsme se s nimi náhle rozloučit.
V červnu jsme se rozloučili s jedním ze zakladatelů našeho souboru, panem Josefem Kojanem, který věnoval folklóru velkou část svého života, ještě před založením Javoru. Vytvořil celou řadu choreografií tanců a pásem. Naučil se hrát na dudy a rád, ze srdce rád zpíval. Byl to vlastně on, kdo udal směr cesty, jíž se soubor ubíral a ubírá.
Řadu let již sice aktivně v souboru nepracoval, přesto byl vždy nápomocen zdravou kritikou, radou a povzbuzením.
Neštěstí nikdy nechodí samo a ani u nás tomu není jinak. Před několika dny nás opustil náš kapelník Es-klarinetista, bývalý kapelník dechové hudby Bouralka, pan František Krátký.
Dlouhá léta odolával těžké nemoci, která mu nezabránila být vždy výborným společníkem, vypravěčem veselých příhod a vtipů. Svými poznámkami dokázal vyvolat přímo záchvaty smíchu - někdy, pravda, i při vystoupení! Dokázal nás pořádně spucovat, ale také povzbudit při našich osobních trampotách.
S každou naší písničkou teď budeme vzpomínat už na pět "našich", kteří museli odejít - na pana učitele Františka Horníka - výborného houslistu, na basáka p. učitele Františka Bícu, na zpěvačku Magdu Janichovou - srdečnou, optimistickou ženu, která dokázala mnohdy i nemožné! Pepa Kojan i Fanda Krátký brali život tak jak šel a oba dva byli názoru, že svět se točí dál a i ten největší osobní zármutek se dá překonat, musí se překonat!
Někdy to jde sice těžko, ale je to tak - soubor čeká hodně práce a bude to i v budoucnu o radosti a zármutku, tak to prostě je!
Přejeme si jen společně, abychom potkávali víc takových lidí, jako byli ti, co nás museli opustit.

Za Folklorní soubor Javor Marcela Božovská, vedoucí souboru

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Javor, folklorní soubor
Zveřejněno 27.07.2007 v 19:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA