PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Premiér odstartoval pražský folklorní maraton

Praha 29.4.2007. 4.Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark, na kterém se představí třináct zahraničních a čtrnáct našich souborů, byl včera večer slavnostně zahájen na pražském Ovocném trhu za účasti předsedy české vlády Mirka Topolánka a dalších hostů.
slavnostní zahájení

Více než šestihodinový program na velké scéně v sousedství Stavovského divadla a rektorátu Univerzity Karlovy začal již odpoledne za velkého zájmu návštěvníků, kterých se v hledišti až do pozdního večera vystřídalo několik tisíc.

diváci

Jako první se představil soubor RANCHO FOLCLÓRICO DE MONCARAPACHO z jihu Portugalska, zaplněné hlediště potom přivítalo tanečníky a tanečnice skupiny LIN´AN FOLK ART GROUP z Číny. Slovenské tance z Kysuce, Liptova a Horehroní tancovali chlapci a děvčata ze souboru KYSUČAN za doprovodu "huslové muziky" a GERNÁTOVCI zazpívala za doprovodu tradičních slovenských píšťal, fujar a gajd. Do začátku slavnostního zahájení ještě předvedli tanečníci souboru VRTEK z Opavy tance z opavského Slezska a izraelský folklor představil soubor HORA JERUZALEM. Temperamentní latinoamerické tance a melodie souboru EXPRESION z Ekvádoru vystřídalo výborné představení Souboru písní a tanců HOŘEŇÁK z Lázní Bělohrad a folklorní podvečer vrcholil vystoupením tanečníků souboru FA PRI HRAMU SVETI DJORDJE z Bělehradu.

Pražský folklorní festival zahájily slavnostní fanfáry a šestidenní program odstartoval krátkým pozdravem předseda české vlády Mirek Topolánek. Premiér ocenil uspořádání festivalu v našem hlavním městě, připomenul význam lidového umění, folkloru pro udržení národní identity, ale i jako prostředek vzájemného poznávání a porozumění mezi státy. "Ti, kdo pěstují folklor nebo mu fandí, se snáze navzájem dorozumí a pochopí." Účastníky i návštěvníky festivalu ještě pozdravil Petr Hejma, starosta Městské části Praha 1, místopředsedkyně Správní rady Nadace ČEZ Soňa Kvítková, člen prezidia festivalu a předseda Tradice Jan Šlajs a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica. Po slavnostním zahájení se předseda vlády pozdravil a diskutoval s řadou vedoucích a členů zahraničních i našich souborů.

zahájení

Zahájení 4. MFF Pražský jarmark se zúčastnila ještě řada hostů, mezi nimi ministr vlády ČR Cyril Svoboda, velvyslankyně Čínské lidové republiky J.E.Huo Yzhuen, hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Eva Bartoňová, emeritní místopředseda vlády Miroslav Grégr a další představitelé.

večerní hlediště

Ve večerním programu ještě vystoupily soubory URALSKAJA VĚČORA z Ruského Jekatěrinburgu, folklorní soubor ČTYŘLÍSTEK z nového Strašecí a Mexický HUEYITLATOANI z Milpa Ata.

Po celou dobu prvního dne festivalu návštěvníci obdivovali umění a šikovnost řady řemeslníků a lidových umělců ve více než 40 stáncích Jarmarku.

Drahomíra Urbášková

Dnes ve 14 hodin začíná průvod zahraničních i našich souborů ze Staroměstského náměstí.

Dušan Macháček


 
Zveřejněno 29.08.2007 v 23:16 hodin

Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
    TURISTIKA