![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]()
|
PÍSNÍ A TANCEM - LUHAČOVICE 2007Tisková zpráva
XV. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ "PÍSNÍ A TANCEM" - LUHAČOVICE 2007 Ve dnech 7. - 9. září 2007 se uskutečnil jubilejní XV. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem - Luhačovice 2007. Myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů v Luhačovicích se zrodila v záměrech Folklorního sdružení České republiky v roce 1992 při příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Snahou pořadatelů bylo od počátku vytvořit příležitost k setkávání dětských folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska se soubory z dalších zemí, k jejich vzájemnému poznávání a navazování přátelských vztahů. Současně hledat, objevovat a představovat veřejnosti podstatné stránky dětského tanečního a hudebního projevu jako svébytného jevu české a evropské tradiční lidové kultury se společnými i rozdílnými znaky, specifickými tématy, vlastními dětskému světu myšlení, poznávání a zpracování v tradičních i současných projevech. Město Luhačovice, jako sídlo festivalu, bylo zvoleno především jako jedno z významných středisek kulturního života na Moravě i v celé České republice, které vytváří festivalu přirozené zázemí v návštěvnosti lázeňských hostů, ale také jako centrum specifické folklorní oblasti Luhačovického zálesí a místo v blízkosti pravděpodobného rodiště Jana Amose Komenského. Podstatnou myšlenkou pořadatelů festivalu bylo od počátku také vytvořit jednu z cest ke spojení České republiky a její lidové kultury s dalšími zeměmi Evropy a zejména sousedními zeměmi.
Hlavními spolupořadateli festivalu byli vedle Folklorního sdružení ČR Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Zlínský kraj, Obec Pozlovice, Městský dům kultury Elektra, SOŠ Luhačovice a Royal Spa Luhačovice, s.r.o. Mezi příznivce festivalu, kteří pomáhají při jeho realizaci, patří také Vzdělávací zařízení Ministerstva financí ČR Přehrada (se svolením Ministra financí ČR), Hotel Adamantino, Zálesí, a.s., KARE a další. Záštitu nad festivalem pravidelně přijali předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pan Josef Smýkal a hejtman Zlínského kraje pan Libor Lukáš.
Programově je existence festivalu spojena s vynikající osobností folkloru Luhačovického zálesí a dětského folkloru České republiky vůbec paní prof. Věrou Haluzovou, autorkou několika hlavních programů festivalu a jeho čestnou prezidentkou. Její zásluhou byl účastníkům festivalu a jeho hostům a divákům představen komplexní obraz dětského folklorního tanečního projevu, ale také svět dětského myšlení ve své tradiční podobě vůbec. Také pro letošní festival připravila paní prof. Věra Haluzová pořad "Labyrintem světa do ráje srdce", věnovaný odkazu J. A. Komenského.
Festivalový program zahájil v pátek 7. září v 10 hodin v Městském domě kultury Elektra koncert zahraničních souborů pro školní mládež. Obdobný koncert shlédli v 16,30 hod. občané a návštěvníci obce Pozlovice. Novinkou letošního programu byl večerní koncert souboru Barunka z České Skalice na kolonádě lázní.
Od sobotního rána mohli návštěvníci festivalu obdivovat mistrovství lidových řemeslníků na Jarmarku lidových řemesel, který pokračoval také v neděli. Slavnostní zahájení festivalu se pro nepřízeň počasí uskutečnilo opět v Městskému domě kultury Elektra a po něm následoval hlavní pořad festivalu "Malí nositelé tradic a jejich učitelé". Během programu se uskutečnil křest knihy Oldřicha Koudelky "Trénoval jsem Emila..." ze vzpomínek pozlovického občana a bývalého vynikajícího sportovce Jana Haluzy.
Účastníci mezinárodní taneční dílny, která byla součástí programu festivalu, se představili pořadem "Spojení tancem" v neděli v 11 hodin. Počasí v neděli již dovolilo uskutečnit slavnostní průvod a závěrečný pořad v původně plánovaných prostorách.
Ve festivalových programech se představily dětské folklorní soubory Jugendvolkstanz und Schuhplattlergruppe Fürnitz (Rakousko), Sadeczoki Nowy Sacz (Polsko), Zsakbolha Sárospatak (Maďarsko), Skaličánek Skalica (Slovensko), Barunka Česká Skalice, Jitřenka Český Krumlov, Kopaničárek Starý Hrozenkov, Malá Ondřejnica Stará Ves p.O., Malé Zálesí Luhačovice, Malý Vizovjánek Vizovice Radovánek Napajedla a účastníci mezinárodní taneční tvůrčí dílny.
Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podpořili Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, České dráhy, KARE Karel Plášek, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a.s. a další.
Programy festivalu a křest knihy navštívila řada významných hostů, mezi kterými nechyběli patroni festivalu, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pan Josef Smýkal hejtman Zlínského kraje pan Libor Lukáš, předsedu Senátu Parlamentu ČR pana Přemysla Sobotku zastupovala paní senátorka Jana Juřenčáková, dále se zúčastnili 1. místopředseda vlády ČR pan Jiří Čunek, prezident NKÚ pan František Dohnal, předseda výboru PS P ČR pan Zdeněk Škromach, poslanec PS P ČR pan Ladislav Šustr, předseda FoS ČR pan Zdeněk Pšenica, generální ředitel lázní Luhačovice pan Josef Krůžala, světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová, za MK ČR ředitelka odboru paní Zuzana Malcová, starosta Luhačovic pan František Hubáček, představitelé měst, obcí a dalších institucí.
Zpracoval: Jiří Pokorný, 10.9. 2007 Diskusní fórum čtenářů |
|