PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ples ve znamení slezského folkloru

O programu XI. Národního krojového plesu hovoříme s autorem a režisérem Miroslavem Ekartem.
Druhého února budete opět režírovat program Národního krojového plesu ve Žďáru nad Sázavou. Čím překvapíte letos návštěvníky plesu?
Nejde o to něčím překvapit návštěvníka plesu, ale aby byl ples něčím programově a dramaturgicky úplně jiný. To především láká a přitahuje hosty plesu, proto se na něj tak těší a rádi na něj chodí.
Čím bude letošní Národní krojový ples jiný než loňský X. Jubilejní?
Především se nám představí úplně odlišný národopisný region. Domácí Horácko vystřídá folklor ze Slezska. Uvidíme jiné mladé, folklorem nadšené tváře, jiné folklorní soubory, jiné nádherné pestré kroje, odlišná společná programová čísla. Další národopisný region se bude chtít pochlubit a představit v plné síle a kráse.
V loni jste připravil pořad "V Jihlavě dnes jarmark bude", ve kterém Horácko nadchlo roztancovaným velkým řemeslným jarmarkem. Co vás letos přivedlo představit slezské soubory V Ostravské hospodě?
"V té Ostravské hospodě", tak se bude jmenovat společný program Slezska. I v pomyslné hospodě plné folklorních souborů může být pěkně veselo. Přestože jsou soubory z Těšínského Slezska a Opavského Slezska, dokáží vytvořit společným programem a zájmem o lidovou kulturu nevšední a nezapomenutelný zážitek.
Krása, pestrost a barevnost krojů upoutá každého diváka a podtrhne výsledný dojem z atmosféry roztančené hospody.
Folklorní soubory uvidíme samostatně, ale tancovat, zpívat a hrát i společně. Návštěvníci plesu budou osloveni i humorným a netradičním zpracováním folkloru v podání mladé generace choreografů a upravovatelů. Nebudeme svědky přístupu "kdo z koho", jak už to někdy v souborovém životě chodí, protože všem účinkujícím stejnou měrou přirostly k srdci písně a tance jejich rodného kraje. Právě o tom by měl být náš pořad především.
Jak se vám podařilo přesvědčit Slezany, aby se prezentoval jejich folklor na Národním krojovém plesu právě společným programem s tématikou roztančené hospody?
K mému velkému překvapení úplně jednoduše a velmi snadno. Spousta slezských souborů má totiž na toto téma velmi dobře choreograficky zpracována vlastní programová čísla. Proto žádné velké přemlouvání nebylo. Stačilo jen vhodně vybrat, popřípadě drobně upravit a pak už začít společně dohromady zkoušet.
Národní krojový ples
M. Ekart na plese 2007
Kdo vám s programovou přípravou pro prezentaci slezského národopisného regionu pomáhal?
Jsem velmi rád, že jsem měl tu čest spolupracovat s týmem oddaných lidí, kteří folklor milují a dělají ho s láskou a srdíčkem. O to byla práce radostnější a krásnější. Děkuji především Aničce Buroňové, Helence Skálové, Jarušce Polákové, Soni Wenzelové a Šárce Vojtkulákové. A také všem vedoucím jednotlivých souborů, které budou na 11.národním plesu..

Zapojíte aktivně do programu i návštěvníky plesu?
Pro návštěvníky je připravena humorná ukázka a výuka jednoduchých, slezských tanců. Ale především budou mít možnost celou plesovou noc aktivně tancovat a zpívat při muzikách s repertoárem různých žánrů. A také vybírat nejsympatičtější krojovaný pár plesu. Soutěžit bude osm krojovaných párů.
S čím letos přijede do Žďáru cimbálová muzika Ondráš na tanečníci souboru?
Vojenský umělecký soubor Ondráš se v současné době svědomitě připravuje na velké zahraniční turné do Japonska, kam má namířeno ihned po plesu. Proto jistě přijede na ples ve vynikající kondici i s nově nacvičenými hudebními i tanečními programovými čísly.
Co čeká návštěvníky plesu v prostorách mimo hlavní sál?
Snahou pořadatelů je, aby folklorním plesem žil celý Dům kultury. Kromě hlavního sálu, roztancujeme, rozehrajeme a rozezpíváme i foyer v přízemí, kde se budou v průběhu noci střídat muziky a soubory ze Slezska.
Pozvánku na příští XII. Národní krojový ples, který bude zasvěcen národopisnému regionu Plzeňsko, předvede soubor Jiskra.
Na tanečním parketu ve foyer v prvním poschodí bude k poslechu a tanci hrát cimbálová muzika "VUS ONDRÁŠ".
Kdo bude program moderovat? Kdo bude s vámi v zákulisí?
Konferenciery celého plesového programu bude již tradičně sympatická dvojice, Romana Pacáková a Tomáš Gross. Slavnostní přijetí vzácných hostů plesu na Staré radnici bude moderovat známý Petr Jančařík. Nezbytnými a nepostradatelnými pomocníky budou v zákulisí společně se mnou zvukoví technici VUS Ondráš a osvětlovači pod vedením zkušeného Zdenka Havlíčka. Video projekci bude zajišťovat skupina kameramanů okolo Richarda Korbuta a samozřejmě mnoho ochotných folkloristů v roli inspicientů.

Děkuji za rozhovor.

Dušan Macháček

Národní krojový ples
M. Ekart s předsedou FoS, NKP 2007

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 23.01.2008 v 22:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA