PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Na Jeleních vrších poplují klády a polena

Tisková zpráva: NA JELENÍCH VRŠÍCH POPLUJÍ KLÁDY A POLENA 20.7.2008
Další ukázka plavení dříví bude v neděli 20. července 2008 na Jeleních Vrších. Plavební ředitel Hynek Hladík přečte svůj letošní pátý plavební rozkaz ve dvě hodiny odpoledne na okraji lesa pod lesovnou.
Hladík
Plavci - lesníci a strážci z Územního pracoviště Stožec Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava spolu s diváky vhodí potom klády a polena do proudící vody v kanálu, aby je po zhruba půl druhého kilometru dlouhé pouti vytáhli nedaleko potoka Hučice.
Hladík
Stavba Schwarzenberského plavebního kanálu byla zahájena 4. května roku 1789 ve zhruba 30 km vzdálené bývalé osadě Růžový Vrch (Rosenhügel) pod Svatým Tomášem. Na Jelení Vrchy došel kanál v roce 1789. Ještě v tom roce bylo splaveno palivové dříví z Jeleních Vrchů přes Růžový Vrch, kde překonalo hlavní evropské rozvodí, k řece Grosse Mühl a po ní až k Dunaji. Po tomto evropském veletoku bylo dříví dopravováno do metropole monarchie na lodích či vorech. Během sta let "zlatého věku" plavebního kanálu (1793 - 1892) bylo dopraveno ze Šumavy do Vídně téměř 8 milionů prostorových metrů dřeva. V polovině dvacátých let devatenáctého století byl kanál prodloužen až k bavorským hranicím, při tom byl postaven i více než 400 m dlouhý plavební tunel u Jeleních Vrchů. V osmdesátých letech předminulého století byl kanál ve své horní části upraven pro dopravu dlouhého dříví, byl postaven i tak zvaný Želnavský smyk, který spojil kanál s Vltavou a umožnil plavení dříví k nově postavené železniční trati z Českých Budějovic. Plavení palivového dříví pro Vídeň bylo ukončeno v roce 1892, provoz plavebního kanálu byl ukončen v roce 1964.

Ukázka plavení dříví je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzeneberském plavebním kanálu, který je spolufinancován z grantu a příspěvku Jihočeského kraje. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky. Spoluorganizátory projektu jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, obec Nová Pec a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnerem projektu je rakouský Tourismusverband Böhmerwald.

Ing. Hynek Hladík
plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Česká 677
38301 Prachatice
tel. +420 602272442
fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.07.2008 v 21:48 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA