PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jiskra svým tancem dobyla světové zlato

63. Llangollen International Music Eisteddfod 2009, Llangollen - Severní Wales, UK, 6.-12.7.2009
Jiskra, soubor písní a tanců
Soutěžní festival: 63. Llangollen International Music Eisteddfod 2009, Llangollen - Severní Wales, UK
Soutěžní kategorie: Folk Dance Duo / Trio
Ocenění: 1. místo
Soutěžní tanec: Májové milostné dostaveníčko
Autor skladby: Miroslav Šimandl
Choreografie: Hana Touchová, Adéla Dankovičová, Stanislav Stašek
Taneční interpreti: Adéla Dankovičová, Stanislav Stašek
Hudební doprovod: muzika souboru Jiskra
Kdyby měl každý souborák (tak si říkáme my, členové folklórního souboru Jiskra) spočítat, kolik volného času a úsilí věnoval souboru ... Jsou ovšem věci, které nelze přepočítávat na hodiny a dny, vynaloženou energii, protože je děláme s láskou. A že je jí někdy třeba notná dávka! Velkou odměnou pak pro nás bývá jakékoliv vydařené vystoupení a také každoroční souborové výjezdy do zahraničí. Letos jsme měli možnost 6. - 12. 7. vycestovat za kanál La Manche do pro nás vzdáleného Walesu.
První setkání s rodilými Velšany jsme si odbyli již v Plzni před odjezdem. Přijeli za námi filmaři tamější televizní stanice S4/C, aby u nás natočili krátkou reportáž z Plzně a také záběry z přípravy na cestu a cesty samotné. A tak je vedoucí souboru Miroslav Škarda provedl po nezbytných pamětihodnostech Plzně, dudák Jaromír Konrady je uvedl do své dílny na výrobu a opravu hudebních nástrojů, tanečníci si před nimi zahopsali a zavýskali v plzeňských parcích a tanečník Stanislav Stašek jim umožnil vstoupit do soukromí svého domova. Po cestě na Britské ostrovy se pak přesvědčili, že jsme praví Plzeňáci a že kromě písniček nám cesty zpříjemňuje i popíjení zlatavého moku.
Po příjezdu do Llangollenu jsme se však již museli soustředit na to, proč jsme přijeli. Llangollenský festival není totiž jen obyčejnou přehlídkou pěveckých a tanečních výkonů. Jedná se o festival soutěžní. I přes množství informací, které jsme o festivalu měli, jsme byli překvapeni počtem účinkujících (více než 5000), rozlehlostí jeviště hlavní scény i hlediště a žánrovým záběrem celého festivalu. Porota při vyhlašování výsledků profesionálně a velmi podrobně slovně hodnotila jednotlivá vystoupení. Škoda jen, že jsme předem neznali kritéria hodnocení. Zkrátka a dobře celé městečko festivalem doslova žilo.
Už od února jsme měli možnost se připravovat na soutěže, do kterých jsme se přihlásili. V den příjezdu nás Markéta Škardová, Helena Metlická a Vladislav Chaloupek reprezentovali v kategorii sólový zpěv. Ještě téhož dne večer jsme pro velšskou televizi natočili několik tanců a písniček. Tohoto televizního vystoupení se kromě nás zúčastnili také soubory z Indonésie a Singapuru, se kterým naše muzika zahrála společnou anglickou lidovou píseň "Amazing Grace" (v České republice známou jako "Už z hor zní zvon" v podání Karla Gotta) na důkaz neexistujících komunikačních bariér mezi tak vzdálenými kulturami a jazyky, jako jsou čeština a čínština.
Druhý den tanečníci a muzikanti zvládli dvě soutěžní vystoupení, World Street Dance v ulicích Llangollenu a pásmo Formanskou cestou na hlavní scéně. Po zhlédnutí vystoupení ostatních souborů jsme byli sami zvědavi, jak si porota poradí s hodnocením tolika souborů z tak odlišných koutů světa jako je Turecko, Kurdistán, Ukrajina, Irsko, Indie. Proto nějaké zklamání z neúspěchu nebylo na místě.
Jeden den volna nám poskytl příležitost nejen si odpočinout, ale i udělat výlety do okolí Llangollenu. Čekala nás krajina jako z filmu. Rozlehlé pastviny byly střídány smíšenými lesy. Všude se pásli ovce, krávy a koně, a tak louky vypadaly jako vzorně střižený golfový trávník. Sem tam jsme potkávali osamělá obydlí, typicky velšská s břidlicovou střechou. Někteří se svezli historickým parním vláčkem, jiní měli možnost obdivovat akvadukt z počátku 19. století nebo vystoupat k tajemné zřícenině místního hradu, odkud byl nepřekonatelný výhled do celého okolí. Krajina severního Walesu nás okouzlila.
Poslední den pobytu nás čekala ještě poslední soutěž - sólový tanec, v kterém naše muzika doprovodila Májové milostné dostaveníčko Adély Dankovičové a Stanislava Staška. My, kteří jsme ten den už měli kroje zabalené v kufrech, jsme, nedýchajíce, vyslechli chvalořeč poroty na vystoupení našeho páru, která předznamenávala jakýsi úspěch. Že to bude první místo, nám ovšem vyrazilo dech a některým vehnalo slzy do očí. Takové zakončení našeho působení na 63. ročníku Llangollen International Music Eisteddfod 2009 si nikdo z nás nepředstavoval. Standa s Adélou si domů přivezli pamětní medaile a finanční odměnu a my všichni spoustu zážitků, které nás budou posilovat v našem konání i v budoucnu.

Hana Touchová - vedoucí taneční složky SPaT JISKRA

Soubor písní a tanců JISKRA
Miroslav Škarda
vedoucí souboru / leader of group
http://souborjiskra.eu
http://mffplzen.eu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.07.2009 v 15:08 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA