PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2009

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
7. 8. - 9. 8. 2009
Rožnov pod Radhoštěm

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 7. do 9. srpna se tam uskutečnil 11. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2009, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Václav Riedlbauch, minister kultúry SR Marek Maďarič a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Na festivalu se představilo 21 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska, Srbska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.

Pátečním zahajovacím programem nazvaným "Z maľovanej truhlice" přivítaly ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku Folklorní klub Omladina z Košic, folklorní soubor Považan z Povážské Bystrice a dívčí pěvecký sbor Kmotričky z Brna. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli již tradičně "Pri hudákoch".

Sobotní dopoledne začalo živou pozvánkou - Roztančeným náměstím - a krojovaným průvodem všech účinkujících nazvaným "Rieka radosti" z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr.
Ve 14 hodin Komorní amfiteátr již patřil programu "Zahrajme sa", kde se představily dětské folklorní soubory Čučorietky z Třince, Dunaječek z Olomouce, Púčik z Brna, Klnka z Bratislavy a Stavbárik ze Žiliny. Potom už se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice.
K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v němž účinkovaly folklorní soubory z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské a krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo, a to již podeváté, populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci i jánošíkovská družina z Čech, Moravy i ze Slovenska. Nejvíce másla stloukla a vítězkami mistrovství se stala dvojice děvčat smíšeného družstva reprezentujícího Slovenskou republiku a folklorní soubory OMLADINA z Košic a POVAŽAN z Považské Bystrice. Ženy natloukly z 5 l smetany 3,19 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Rudolf Letko z Považské Bystrice.

Pro hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Trenčínska (pod pedagogickým vedením Andrey Boráňové z Trenčína).

V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům. Jedenácté třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".

I na 11. ročníku MFSF Jánošíkov dukát byla udělena Putovní cena - Laureátem festivalu se stal Taneční klub OMLADINA z Košic.

Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel a na své si přišli i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu probíhaly v hostinci Na posledním groši dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.

Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl součástí projektu Návrat ke karpatským tradicím - obnova kulturních tradic v česko-slovenském příhraničním regionu. Tento projekt byl podpořen Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj z Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika 2007-2013 SPOLEČNĚ BEZ HRANIC. Festival se konal i za podpory dalších institucí a organizací: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Matice slovenské, Zlínského kraje, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Města Rožnov pod Radhoštěm a Folklorní sdružení ČR.

Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, Měsíčník Folklor, Korene - 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a On-line folklórne rádio Janko Hraško.

Významnými partnery byly Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů, Borovice - informační centrum či Agentura propagace ČR - Alfa.

Fotografie z letošního ročníku Jánošíkova dukátu  (ZDE)
Fotografie z letošního ročníku Jánošíkova dukátu
(ZDE)

Těšíme se na setkání na XII. ročníku MFSF Jánošíkov dukát 6. 8. - 8. 8. 2010 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

www.janosikovdukat.fos.cz
a další informace možné na mob. tel: +420 603 445 279, mob:+420 724 716 651

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát

 
Zveřejněno 12.08.2009 v 03:10 hodin

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA