PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kovářovan na XII. Doudlebských dožínkách

Tisková zpráva...
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan opět po roce navštívil na pozvání souboru Doudleban Doudlebské dožínky, které se uskutečnily v sobotu 12. září v obci Doudleby na Českobudějovicku.
Nejprve se vedoucí všech pozvaných souborů sešli na slavnostním uvítání v hotelu Klor a následně začaly přípravy na průvod souborů i koňských potahů, který za doprovodu hudby a zpěvu vyrazil kolem půl druhé na cestu. Vzhledem ke špatnému počasí byl další program přesunut do sálu kulturního domu, kde se uskutečnila jednotlivá vystoupení. Diváci tak měli možnost shlédnout programy souborů Doudleban, Libín, Javor, moravského souboru Pantle, dále Soběslavské chasy mladé i Kovářovanu.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
na statku
Kovářovan samozřejmě nezapomněl dle tradice přivést žertovný dar a tak na jevišti za všeobecného veselí proběhlo jeho předávání. Tentokrát to byly pravé kovářovské koláče, jež jak se zjistilo "napadly při převozu myši". Krabici koláčů, tedy myší, nechtěl nikdo převzít, zejména děvčata se urputně bránila. Nakonec se ale dárek podařilo udat. A myši? Po otevření krabice se ale ukázalo, že to nebyly ty klasické šedivé a živé, nýbrž statické počítačové, s nimiž budou moci přátelé z Doudleb po jejich zapojení do PC rozvíjet své dovednosti.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
předání daru
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
s myškami
V závěru dne ještě Kovářovští s Doudlebany provedli "pietní akt", samozřejmě jak jinak než v duchu recese a položili kytici a věnec k pamětnímu kamenu (Kovářovan tento věnoval s pamětní deskou před dvěma lety) všem, kteří do důsledku plní "pitný" režim.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
výstup k pamětnímu kameni
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
pietní akt
Po večerním gulášku se tradičně rozvinula lidová zábava, při které se všichni dobře bavili a po půlnoci se Kovářovan rozloučil a vydal se na cestu k domovu. Členové kovářovského souboru se již těší, s jakou legrací přijede Doudleban do Kovářova v příštím roce na Jihočeský folklorní festival, jehož je také tradičním hostem.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

Foto: Martin Schmeller
momentky z Doudleb

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

06.02.2010 v 17:41Ing. Marta Ivančíková

Vzácna krása kovářovského folklóru očami voderadského občana zo Slovenska.

Človek by ani neveril, koľko vytrvalosti, energie, nadšenia, radosti, širokého spektra a potešenia vyjadruje aktívna činnosť kovářovského folklórneho súboru Kovářovan.
Vo Vašej nevyčerpateľnej studnice nápadov a hľadania stále nových, ešte neobjavených folklórnych prvkov svojich predkov sa skrýva veľa entuziazmu, lásky k folklóru, k ľudovému spevu, zvykom, tradíciám, ľudovej tvorby vôbec, ale najmä obetavej a vytrvalej práci jej zanietencov a riaditeľov, manželov Milana a Pavly Škochových. Ich práca je obdivuhodná, nevšedná, vysoko príkladná až neuveriteľná. Pripravujú už XV. ročník Juhočeského folklórneho festivalu Kovářov. Už číslo ročníka udivuje a presviedča o ich profesionalite, vytrvalosti, zodpovednosti a veľkej lásky k tomuto žánru. Obdivuhodná je aj ich záslužná činnosť v oblasti širokej propagácie, ktorá je na vysokej kvalitatívnej úrovni. Držíme im palce aj do ďalšej budúcnosti tvorivej práci v oblasti folklóru, propagácie a kultúrneho života vôbec.
Nakoľko už dlhé roky ma viaže osobné priateľstvo a takmer každoročné návštevy tohto "Kozáckeho kraja", Kovářova pri Milevsku, pomerne často si doma prezerám jej webové stránky na internete a nevychádzam z údivu, ako obec spoločensky i kultúrne žije. Je obdivuhodné, ako neúnavne nachádza nové a nové inšpirácie pre ďalšie skultúrnenie života obyvateľov obce, regiónu i kraja. Ste veľkým príkladom všetkým.
Južné Čechy od nepamäti prezentovali vzácne hodnoty tvorivých ľudských tradícií svojho kraja. Staršia generácia na Slovensku ich pozná najmä z filmov pre pamätníkov, ako bol "Strakonický gajdoš" a mnoho ďalších filmov z klenotnice ľudovej tvorby.
Vaša neúnavnosť a vytrvalosť neustále oživovať ľudové tradície a zvyky na Juhu Čiech nás na Slovensku vo Voderadoch pri Trnave inšpirovala poznať všetky Vaše súbory v Kovářove a s nimi sa aj na XV. jubilejnom ročníku JFF v Kovářove stretnúť. Máte veľký náskok a budeme sa tešiť zo skúseností, ktoré u Vás nadobudneme. Želáme Vám veľa tvorivej činnosti a tešíme sa na stretnutie u Vás.
S pozdravom
Ing. Marta Ivančíková z Voderád


Zveřejněno 13.09.2009 v 13:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA