PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

Příběh studentky završil II. Sympozium Siločáry duše dítěte

Tisková zpráva - Příběh studentky Katky završil II. Sympozium SILOČÁRY DUŠE DÍTĚTE v Chrudimi

V čase sobotního celodenního Sympozia, které proběhlo v sobotu ve Splečenském domě v Chrudimi, měli účastníci možnost k diskusi a k výměně zkušeností při vedení dětských folklorních souborů. Mezi lektory se téma Siločar, které působí na duši dítěte, rozpoutala diskuse již předcházející podvečer.

Každý z nich přinesl jiný pohled, jinou formu své rozpravy, jiné metody k zapojení účastníků. Vytvořili tím sami motivační prostor pro sebe samé. Tuto atmosféru aktivně přenesli i do druhého dne, kdy na Sympozium přijelo na 40 účastníků z celé republiky.

Setkání otevřel výklad pojmů k tématu, komentář o cílech a funkcích folklorního souboru.
V duchu citátu Johna Locka: "Dětská duše je nepopsaná tabule" seznámila PhDr. Alena Schauerová přítomné s filosofií tématu, s empirickými výzkumy ve folklorních souborech a s pozitivními i negativními prvky, které děti v souborech ovlivňují.

Jiří Urban, tanečník, choreograf a vedoucí dětského souboru, stejně jako MgA. Martin Krajňák, uváděl ve své rozpravě především praktické zkušenosti, jak děti provokovat, motivovat, zapojovat je aktivně do činností souborového života. Jiří kladl velký důraz na "tvorbu party", Martin na spolupráci a působení folklorního souboru na rodiče dětí.

Mgr. Vlastimil Ondra, učitel a pedagog, uvedl ve svém příspěvku možnosti, jak propojit přirozenost dětského projevu s dosud živými tradicemi venkovského prostředí, jak lze ovlivňovat rodičovskou základnu prostřednictvím činností dětí. Školní výuka a osnovy umožňují cestu k lidovým tradicím, úlohou pedagoga je tuto cestu dětem nastínit a přirozeně je nechat objevovat další prostory. (Výpravy k tajemnosti domova, Výpravy do kraja, Hledání prastaré noty ....)

Siločáry duše dítěte odkryly absenci příležitostí k výměně názorů mezi odborníky na straně jedné a praktiky na straně druhé, zkušenými vedoucími i začínajícími aktivisty v oblasti dětského folkloru. Inspirativní diskuse otevřela nové pohledy, motivovala aktéry Sympozia k širšímu pohledu na vedení dětského folklorního souboru v 21. století.

Celé setkání završila v odpoledních hodinách Kateřina Kubíková, 19-ti letá studentka, nedávná členka dětského folklorního souboru. Příspěvek připravila jako svůj příběh. Svým vyprávěním potvrdila, že siločáry, které působí na duši dětských členů folklorních souborů, lze ovlivnit pozitivním směrem, pokud se vedoucí soustředí na osobnost každého dítěte, pracuje s širším okolím (rodina, sourozenci, škola), nechá děti připravovat vlastní aktivity nad rámec souborového života.

Většina účastníků vyjádřila uspokojení nad možností se Sympozia zúčastnit. V diskusním prostoru zazněly podněty pro další obdobná setkání. A tak hodnocení celé akce lze shrnout do následujících slov: "Siločáry duše dítěte začaly působit ..."

Radka Ehrenbergerová

Zveřejněno 28.02.2010 v 21:28 hodin

Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA