PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Cimbálové muziky Pramínky a Čechovci zahrají olympijské vítězce Daně Zátopkové

V září oslaví Dana Zátopková své významné životní jubileum. Při této příležitosti připravilo Město Kopřivnice slavnostní večer, na kterém paní Zátopkové zahrají i dvě cimbálové muziky - Pramínky a Čechovci. Slavnostní večer proběhne ve středu 12. září od 18.00 hodin v Kulturním domě Kopřivnice.
Emil a Dana Zátopkovi
Dana Zátopková, manželka legendárního olympionika Emila Zátopka, se narodila 19. září 1922 ve Fryštátu u Karviné. Když jí bylo šest let, její rodina se z Karviné přestěhovala do Vacenovic u Hodonína. S atletikou se poprvé seznámila při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Její kroky však nevedly automaticky k hodu oštěpem, který ji o několik let později proslavil. Nejdříve se aktivně věnovala házené.
Svého největšího úspěchu se Dana dočkala v roce 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách. Ve stejný den, kdy zvítězil její manžel Emil v běhu na 5000 metrů, zvítězila i Dana v hodu oštěpem, a to za hranici padesáti metrů (50,47 m). Další úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnohonásobný zisk titulu mistryně republiky, mistryně Evropy z let 1954 a 1958, překonání světového rekordu z roku 1958 (55,73 m), zisk stříbrné medaile ze XVII. olympijských her v Římě v roce 1960. V Budapešti v roce 1958 poslala oštěp do vzdálenosti 56,67 m, což byl její osobní rekord.
Slavnostní večer na počest významného životního jubilea Dany Zátopkové se uskuteční ve středu 12. září od 18.00 hodin v Kulturním domě Kopřivnice. A protože Dana Zátopková je nejen pozoruhodná žena se smyslem pro humor, ale také žena, která od srdce miluje slovácké písničky, zahrají na slavnostním večeru rovnou dvě cimbálové muziky - Pramínky z Kopřivnice a Čechovci z Uherského Hradiště.
Cimbálová muzika Pramínky působí na ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici od září 2001. V průběhu let se počet muzikantů ustálil na jedenácti. Základem repertoáru této mladé cimbálové muziky jsou lidové písně ze zdejšího národopisného regionu Lašska a sousedního regionu Valašska.
Cimbálovou muziku Jaroslava Čecha, zkráceně Čechovci, tvoří parta muzikantů z Uherského Hradiště, kteří se znají od chlapeckých let, kdy je stmelil učitel z tamní uherskohradišťské Lidové školy umění. Kapela nese jeho jméno dodnes, ikdyž zemřel již v roce 1970. Tímto rokem se datuje také oficiální vznik cimbálové muziky, jejíž repertoár vychází především z hudebního folkloru Dolňácka, luhačovického Zálesí a Kopanic.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Cimbálová muzika Gajdušek
Zveřejněno 07.09.2012 v 11:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA