PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dulát 2014

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 1. – 3. srpna 2014 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Jánošíkov dukát, o. s., pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 1. – 3. srpna 2014 XVI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a predseda Úradu pre Slovákov žijúcích v zahraničí Igor Furdík.
V rožnovském skanzenu vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Rusíni, Řekové a Ukrajinci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku 1. srpna probíhat výstava Zo zbierok turčianskej galérie v Martine. V sobotu vpodvečer na pódiu Komorního amfiteátru opět v programu Od Tatier k Šumave oživnou postavy ze slovenských lidových pohádek, večerní pořad je tentokrát věnovaný východoslovenským regionům Šariš a Spiš. V programu festivalu návštěvníci najdou i řadu zábavných a soutěžních pořadů: 14. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců ze Šariše a Spiše (pod vedením pedagožky lidových tanců a choreografky Marianny Svoreňové z Košic). Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad Pesničky bez bariér. A na tradičním jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, VW Wachal a.s., Trepart s.r.o., Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm – Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku a Keramika Randušková.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, Dětská tisková agentura, Multimediální projekty studio VEMORI, časopis FOLKLOR, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio Slovakia International a Rádio Janko Hraško.sk.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
Ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
Email: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 27.07.2014 v 12:26 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA