PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Chvála českých dud

Dudy vnášejí do rozhlasové práce řadu problémů, s nimiž se musí vyrovnat jak interpret, tak i tvůrce, přicházející s neotřelým kompozičním záměrem. Jak tomu bylo v tomto směru v plzeňském rozhlasovém studiu během posledních zhruba padesáti let a jaké zajímavosti vyprodukovala zdejší folklorní dílna? O tom nás informuje Zdeněk Bláha na novém CD s příznačným názvem Chvála českých dud, vydaném za sponzorské pomoci Českým rozhlasem v Plzni. Příznivci lidové hudby se zde setkají s celou řadou jmen známých z plzeňského vysílání Českého rozhlasu (V. Baier, A. Konrády, Jaroslav a Josef Krčkovi, Z. Lukáš, J. Málek, J. Režný, J. Sedláček, V. Švík aj.).
V souvislosti se zdařilým edičním počinem bych ráda upozornila na muzikantskou lahůdku, kterou si rádi zařadíme do své diskotéky. Jedná se o Koncert pro dudy, tympány, bicí a smyčcový orchestr skladatele Jana Málka. Někdejší dramaturg Plzeňského rozhlasového orchestru, nyní již po více než dvacet let hudební režisér pražského rozhlasu, v něm vytvořil živou temperamentní skladbu, plnou kompozičního vtipu, ale i autorské sebekázně. Uslyšíme ji ve vynikajícím podání Zdeňka Bláhy a Plzeňského rozhlasového orchestru řízeného Jaroslavem Krčkem, tedy interpretů, kteří k vytvoření této ojedinělé skladby v polovině sedmdesátých let J. Málka inspirovali.

Marta Ulrychová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA