PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklor na výstavišti

Také letos byl v doprovodném kulturním programu turistického veletrhu Regiontour hojně zastoupen folklor. Představilo se zde celkem 11 souborů, ovšem výhradně z Moravy - z Hané (zdejší soubory jsou tradičními účastníky), Slovácka a Valašska (resp. Lašska).
Sobotní vystoupení zahájila Olešnica z Doloplaz u Olomouce pásmem hanáckých tanců - volnějších i živějších, většinou v třídobém rytmu, v nápaditých choreografiích a s doprovodem kvalitní muziky. Slavkovská Jetelinka předvedla dvě vánočně laděná pásma - Chození s barborkami a Byla cesta, byla ušlapaná. Vyškovský Klebetníček uvedl poetické pásmo dětských her, v němž zcela malé děti vedly poněkud větší dívky. Starší děvčata pak zakončila vystoupení známým pásmem Me sme slečne z Veškova. Vyškovská Trnka si místo muziky přivezla nahrávku, s níž měli na počátku zvukaři potíže. V pořadu převládaly živější tance, v jeho závěru byly zařazeny tance z Drysic ze stoletých záznamů faráře Fr. J. Vaculíka.
Vlčnovjan předvedl Jízdu králů - úvodní část zvyku, kdy ženy přestrojují krále do ženských šatů, jeho družina se prezentovala verbuňkem a šavlovým tancem. Soubor Radovan z Napajedel se představil sedlckými z Boršic a tanci z Kopanic, samostatně vystoupila i jeho muzika. Na závěr prvního dne se představily dva výborné soubory z Valašska a Lašska. Slavičánek reprezentovaly děti středního věku v pásmech o koníčcích (s tanečním zpracováním kovářského řemesla) a o vodě (zde se uplatnilo řemeslo mlynářské), tři houslistky se uvedly v triu jako dobré zpěvačky halekaček. Ostravička přijela do Brna s dětmi středního věku i dospívající mládeží. Dívky jako kozičky se škádlily s chlapci, samy vystoupily jako húsky a chlapci se blýskli v technicky náročném tanci odzemkového typu se stoličkami.
V neděli se nejprve představily malé děti souboru Hanáček z Tovačova vtipnými pásmy o ševcích a o koních. V novém obsazení po 18 letech vystoupil soubor Maleníček z Lipníka nad Bečvou. Malé děti předvedly hry, koledy a ukolébavky, větší pak písně a tance ze zajímavé oblasti Lipenského Záhoří. Také Malý Vizovjánek přivedl na scénu dvě skupiny. Děti středního věku tančily řemeslnické tance, dospívající mládež zvládla dobře i točené za kvalitního doprovodu muziky Vizovský Jurášek.
Folklor se uplatnil i u některých stánků moravských regionů. U hodonínského stánku vyhrával po celou sobotu Strážničan, v neděli Radošov z Veselí nad Moravou, u stánku Beskydy muzika Zálesí z Luhačovic.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA