PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slezan pětačtyřicetiletý

Vykonavatelem myšlenky profesora ekonomické školy v Českém Těšíně Bedřicha Havlíčka založit v hraničním městě národopisný soubor se stala členka již 10 let pracujícího pěveckého sdružení Slezan Květa Rusková - Klimšová. Ustavující zkouška souboru se uskutečnila 21. prosince 1955.
Vedoucími byli postupně Ladislav Míček, Miroslav Palla, Aleš Konečný, Eva Šinoglová a od roku 1964 do dnešních dnů Boleslav Slováček. Vedoucími hudební složky byli Pavel Rusek, Václav Stuchlý, primáš Bohuslav Matyáš a od roku 1963 Miroslav Kyjonka. Výroční koncerty v roce 1995 a 2000 primášoval Tomáš Treichel, který současně vede mladou muziku Slezánku.
V začátcích soubor vystupoval ve vypůjčených krojích, vlastní oblékli až v roce 1957, rekonstruované Jiřinou Královou a Blaženou Slováčkovou. Nyní má muzika kroj těšínský, tanečníci tentýž a převlíkají se dále do kroje horalského, jablunskovského - jackovského, orlovského a hornického. Podoba krojů připomíná vrchol svého vývoje oděvu na Těšínsku z poloviny 19. století.
V roce 1970 se pěvecký sbor s národo-pisci rozcházejí co do zkoušek, aby uspořádali občasné společné koncerty.
Folklorní soubor Slezan čerpá náměty a jevištně je zpracovává, z regionu od Bohumína po hranice se Slovenskem a od Frýdku po hranice s Polskem. Tato oblast je pro nezasvěcené méně známá, ale díky usilovnému výzkumu a prezentací - viz XIII. všesokolský slet v Praze - se postupně dostává do povědomí široké veřejnosti.
Slezan absolvoval množství vystoupení na našich i zahraničních pódiích, odkud přivezl nejedno vysoké ocenění. Mezi ně patří Laureát MFF Strážnice 1964, Bronzový řetěz a Stříbrný hrozen z francouzského Dijonu (1974), z Norska cena Per Gynta nebo z Mongolska vysoké státní vyznamenání.
Největším oceněním pro soubor je však pocit s takovou prací, kterou se podaří seznámit diváky s lidovou kulturou našeho kraje, tvrdí Boleslav Slováček.
Členská základna tanečníků počítá asi se 25 osobami, muzikantů je optimálně 10. Obě složky mají velké zázemí v mládí, které je dodavatelem talentů pro dospělé. Vedoucím dětského souboru je cimbalista, zpěvák a tanečník Karel Musiol spolu s tanečnicí Olgou Krzyžankovou. Mimochodem její tři děti svorně účinkují rovněž v souboru.
Slavnostní koncert pěveckého i folklorního Slezanu se uskutečnil 25. listopadu 2000 v Těšínském divadle - beznadějně vyprodaném. Folklorní program sestával v prvé části z pásem Namlouvání, Vojna a Škádlení. Z profilových dvanácti tanců měly premiéru ve 3. části pouze Polky vlevo, a to po pozdravném vystoupení Slezánku.
Posezení a pobavení pro všechny aktéry připravil zřizovatel - Kulturní a společenské středisko Střelnice - v sále, kam byli pozváni i bývalí členové souboru. Ti ruku v ruce s mladými vytvořili velkolepou podívanou, kdy při cimbálovce předvedli v současné choreografii některé tance, mnozí tančili i v přísálí. Mezi vůdčí osobnost patřili Ladislav Poláček, manželé Molinovi a zejména Dáša a Honza Kapustkovi. Uměli a umí!

Zdeněk Ondrášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Slezan, folklorní soubor
Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA