PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slavnostní koncert Kvítek dvacetiletý

u příležitosti jubilea souboru
hostem večera je Týnišťský Big Band
v sobotu 20. dubna 2002 ve velkém sále Adalbertina od 18 do 24 hodin
Koncert bude spojen se křtem nového CD
vstupné 50 Kč
Je tomu již 20 let, kdy se poprvé sešla v tehdejším Okresním domě pionýrů a mládeže malá skupinka dětí a jejich dvě příští vedoucí. Byly to bývalé členky folklórního souboru, které se chtěly v Hradci Králové pokusit přitáhnout děti k lidovým písničkám. Věděly, že při takové práci nejde jenom o zpívání a tancování, ale že se přitom dá prožít i spousta zábavy a při troše štěstí může vzniknout i dobrá parta. Navíc je obecně známo, že tanec je pohybem, který prospívá sám o sobě a taneční pohyb navíc člověka ovlivňuje i esteticky - pomáhá mu v lepším držení těla a dodává mu jistou grácii i při obyčejné chůzi.
Nějakou dobu jsme si vlastně s lidovou písničkou jenom hráli. Zpočátku byly hlavní náplní činnosti jen říkadla a písničky, při nichž jsme mohli zpívat a tancovat bez muziky. Ostatně, co nám zbývalo? Naštěstí se pan Jaroslav Šedý, příznivcům folklóru dobře známý muzikant, nenechal dlouho přemlouvat a práce s českou písničkou a budoucími muzikanty se ujal. A že to vzal za správný konec, o tom svědčí nejen dlouhá řada písniček v krásných úpravách, ale zejména jeho následovníci, kteří jeho "rukopis" převzali.
Tanečníci, kteří při příchodu muzikantů do souboru už hravě zvládali polku a další taneční kroky, mohli konečně začít zkoušet první bloky písniček a tanců na vystoupení. To je opravdu lákalo; také proto, že dostali svůj první kroj. I když byl velice jednoduchý, tenkrát byli všichni nadšeni.
To se to tanečníkům tancuje, když jim muzika dokáže hrát "pod nohy"! To se snadno zapomene na hodiny dřiny při študýrkách a při nekonečném pilování tanců a pásem! Přehlédne se i to, že je u nás folklór jakousi Popelkou a že jej oceňují daleko víc cizinci než "našinci". Cizinci jsou pozornými posluchači, nechají se melodikou písniček občerstvit a také, pokud se jim program líbí, to dovedou dát najevo.
A co nám účinkování v souboru dalo? Kromě zážitků z vystoupení, zájezdů a soustředění i řadu dobrých kamarádů. Pro naše děvčata je příjemné, že v souboru máme (alespoň zatím) dost chlapců. A jsou to kluci pěkní, dobří tanečníci či muzikanti, kteří také moc hezky zpívají. Na každém zájezdu jsou bedlivě sledováni děvčaty z jiných souborů a vždy po návratu domů dostávají mnoho pohledů, mailů a SMS.
Jsme hrdí na to, že v současné době jsme atypickým souborem v tom ohledu, že při vystoupení se u nás střídají dospělí tanečníci s menšími dětmi a některé tance dokonce tancují všichni společně. Takových souborů moc není z toho důvodu, že práce s tanečníky v tak velkém věkovém rozpětí je velice náročná. Pro malé, kteří tvoří polovinu taneční složky, jsou starší a dobře vytancovaní vzorem a příkladem. Našim malým tanečníkům se také ti starší i vedoucí souboru hodně věnují. Jezdíme na jaře i v létě na soustředění. Ale ani malým ani dospělým tanečníkům a muzikantům pravidelné zkoušky nestačí a občas se musí sejít "navíc". Naše muzika má 6-8 členů a hraje v obvyklém obsazení české lidové muziky: housle, klarinet, kontrabas a příčná flétna. Jsme na ni hrdí, vždy jsme na její adresu slyšeli pochvalné ohlasy i od "konkurentů", což už něco znamená.
Přáli bychom si, aby se lidové písničky a tance, které máme tak rádi, líbily našim divákům, aby žily nejen nyní, ale i v budoucnu díky těm, kteří budou v naší práci pokračovat. Častá krůpěj i kámen proráží - věříme, že řady příznivců české lidové písničky v našem městě porostou a naše úsilí bude korunováno zdarem.
V letošním roce nabídne soubor hradecké kulturní veřejnosti řadu akcí: v prosinci setkání s koledami pod názvem KVÍTEK VÁNOČNÍ (už pošesté), v srpnu už počtrnácté festival s mezinárodní účastí SETKÁNÍ S FOLKLÓREM (na našem festivalu jsme přivítali soubory z mnoha zemí Evropy jako například ze Slovenska, Itálie, Řecka, Francie - snad si někteří vzpomenou na jejich tancování na chůdách, dále ze Španělska, Maďarska, Polska a dalších zemí). Na 8. května chystáme JARNÍ MUZICÍROVÁNÍ na Šrámkově statku v Pileticích a v sobotu 20. dubna v Adalbertinu slavnostní koncert KVÍTEK DVACETILETÝ.
Logem našeho souboru je prostý modrý kvítek na stonku svinutém do tvaru houslového klíče. Je tím myšlen nenápadný kvítek lnu - užitečné a pěkné rostlinky. Je-li užitečný a pěkný i Kvítek, to posoudíte sami, až se třeba někdy na něj přijdete podívat.

Kolektiv souboru

Zvou Vás FS Kvítek, Hradecká kulturní a vzdělávací společnost a Odbor kultury Magistrátu města Hradec Králové

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kvítek, folklorní soubor
Zveřejněno 04.04.2002 v 17:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA