PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Národní krojový ples 2002

Když jsme v roce 1998 ve Žďáru nad Sázavou uspořádali I. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR netušili jsme, jak brzy a jak velmi se ples postupně dostane do povědomí a obliby široké souborové i občanské veřejnosti. Dokladem toho je zvyšující se každoroční zájem hostů plesu i ohlasy na jeho průběh nejen mezi členy souborů, ale též mezi zúčastněnými představiteli našeho politického života i řadovými občany a návštěvníky z Horácka i jiných národopisných oblastí celé ČR.
Jubilejní národní krojový ples se uskutečnil v sobotu 2. února 2002 a byl oficiálně zahájen ve 20 hodin 02 minuty slavnostním nástupem delegací 17 folklorních souborů. Domácí Horácko zastupovaly Kamínek a Studánka Žďár nad Sázavou a Kalamajka Havlíčkův Brod. Ze Slovácka přijely Lúčka Svatobořice-Mistřín, Handrlák Kunovice, Lipina Vracov, Moravjan Moravany, Demižón Strážnice, Slovácký krúžek Ratíškovice, Májek Brno a chasa z Těmic, z Valašska zavítali zástupci souborů Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, Beskyd Zubří, Javorník Brno. Ze středních Čech byli přítomni děvčata a chlapci souboru Čtyřlístek Nové Strašecí, severovýchodní Čechy reprezentovalo Jaro Ústí nad Orlicí a přítomen byl též "vojenský" Púčik Brno. Slavnostní fanfáry trubačů dechové hudby Šohajka Dolní Bojanovice poté pozvaly na čestné pódium poslankyni Miroslavu Němcovou, zástupce hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila, ministra obrany ČR Jaroslava Tvrdíka, starostu města Žďár nad Sázavou Jaromíra Brychtu, předsedkyni Horáckého folklorního sdružení Evu Pejchalovou a předsedu pořádajícího Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenicu, aby společně - krátkými pozdravy účastníkům - provedli slavnostní zahájení plesu. Pak krátký taneční úvod plesu zajistil soubor Čtyřlístek a jeho česká muzika.

Platnost obrázku vypršela.

Slavnostní nástup při zahájení plesu (foto F.Synek)
Poté již parket patřil osmi krásným dívkám v kroji, které se během plesu ucházely o přízeň diváků v soutěži o titul Miss plesu 2002. O účast v soutěži byl letos mimořádný zájem, ale pořadatelé nakonec rozhodli o účasti jedné dívky ze souboru. Soutěžila děvčata ze souborů Lúčka, Handrlák, Moravjan, Demižón, Slovácký krúžek Ratíškovice, Májek, Čtyřlístek a Púčik se svými partnery. Nakonec si přesvědčivé vítězství odnesla Hana Rybová ze Strážnice. Titul 1. vicemiss obdržela Pavlína Velecká z Kunovic a 2. vicemiss se stala rozhodnutím diváků Marie Pavlušová ze Svatobořic-Mistřína. Děvčata obdržela od pánů Ivana Havlíčka, Miloše Vystrčila a Zdeňka Pšenici květinové kytice a broušené skleněné vázy, které věnovaly sklárny Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a.s.
První část jubilejního plesu obsahovala předtančení Českou besedou. Podobně jako slavnostní nástup i obě besedy (českou a moravskou) se soubory zorganizoval Vlastimil Fabišik. Českou besedu za nevídaného zájmu diváků zatančilo 17 kolon, o chvíli později Besedu moravskou kolon 9. Pak se již zábava rozlila do všech prostor žďárského Domu kultury. Na hlavním sále hrála střídavě dechová hudba Šohajka a cimbálová muzika Jaro, vedlejší prostory a přísálí obsadily souborové kapely, vinárnu pak dudácká muzika Vycpálkova souboru z Prahy, která zde hrála také při slavnostním podepisování dvoustranných smluv mezi Folklorním sdružením ČR a zástupci folklorních organizací Dolního Rakouska a mezi Folklorním sdružením ČR a Folklorní unií na Slovensku. Podpisu, po němž byl uspořádán slavnostní raut, se zúčastnilo několik desítek čestných hostů a pořadatelů plesu. Své dojmy přitom vyjádřil například ministr obrany ČR Jaroslav Tvrdík slovy: Jsem rád, že V. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR je v dosavadní historii nejlepší a tato skutečnost mne těší o to více, že se na jeho uspořádání mohu podílet. Za ocenění mé osoby jsem velmi vděčný; významným je pro mne však i ten fakt, že byla pozitivně hodnocena také pomoc příslušníků Armády ČR. Cítím se mezi Vámi s manželkou jako mezi dobrými přáteli, a proto se těším na další možná setkání. Ministr své dobré dojmy a zážitky z Národního krojového plesu FoS ČR připomněl také o den později v živé besedě v polední televizní Sedmičce na stanici Nova.

Platnost obrázku vypršela.

Hosté plesu (foto F.Synek)
Plesový program na hlavním sále v tom čase pokračoval vystoupeními folklorních souborů Čtyřlístek Nové Strašecí, Handrlák Kunovice, Májek Brno a Púčik Brno, výdejem cen bohaté a pestré plesové tomboly a losováním cen hlavních. Poté zábava vrcholila v celém domě kultury. Plesovou atmosféru později ve svém dopise popsal jeden z hostů dr. Michal Kostovčík, z jehož dopisu vyjímáme: Jsou dny, chvíle, hodiny, na které člověk vzpomíná hodně dlouho. Takovým dnem byl i druhý - únorový - den roku 2002. Takovou krásu různých krojů vytvořenou lidským umem, prezentovaných příslušnými folklorními soubory, to se hned jen tak nevidí. Bezchybná organizace celé akce a doslovně sály praskající ve švech, to je hezká odměna za práci, za tu dřinu mnoha - mnoha neznámých lidí, kteří na prahu 21. století - století plného různých počítačů, e-mailů, a Bůh ví jaké ještě techniky, nezapomínají na odkaz svých rodičů, babiček, dědečků, nezapomínají, že folklorní a lidové umění je umění spojující mnoho národů a národností. Sportovní terminologií řečeno, pokračuje plesové vyznání M. Kostovčíka v dopise zaslaném předsedovi našeho sdružení, na tomto reprezentativním plese se představily špičkové mančafty, které dokázaly, že na vysoké profesionální úrovni svému umění rozumějí, že se dokáží s láskou a neskonalou pílí představit v celé jeho kráse. M. Kostovčík končí svůj obsažný dopis vyjádřením přesvědčení, že práce a činnost Folklorního sdružení ČR jde tím správným směrem a že se sdružení o svou budoucnost a o budoucnost svých členů a příznivců - přátel lidové kultury a folkloru - opravdu nemusí obávat.
Jubilejní V. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR, na jehož uspořádání se ve velké míře podílelo také město Žďár nad Sázavou za pomoci kraje Vysočina, okresu Žďár nad Sázavou a desítky místních i vzdálenějších sponzorů, končil kolem třetí hodiny ranní. Místo závěru tohoto příspěvku mi dovolte ocitovat další z dopisů, které sdružení po plese obdrželo. Napsal jej zástupce hejtmana hostitelského kraje Vysočina Miloš Vystrčil. Z dopisu opět vyjímám nejzajímavější pasáže: Když se moje manželka začala v sobotu 2. února chystat na náš druhý Národní krojový ples, bylo zřejmé, že se velmi těší. Současně jsem ale předpokládal, že při řešení otázky, co na sebe, nastanou obvyklé problémy. Stalo se však něco, co jsem opravdu neočekával. Má žena se rozhodla jít na ples v horáckém kroji. Poté, co jsem překonal své úvodní překvapení, se mi její nápad velmi zalíbil a během několika hodin se nám podařilo zapůjčit díky svým známým v telčském souboru Podjavořičan pro manželku velmi pěkný horácký kroj... Samotný ples byl potom pro nás skutečným zážitkem. Byli jsme nadšeni pestrostí krojů a vůbec celkovou srdečnou, přátelskou a veselou atmosférou. Velmi se nám líbil celý připravený program a doslova nás nadchla v podstatě společně všemi soubory předvedená Česká beseda. Manželka se mezi ostatními "krojačkami" cítila jako doma a s některými chlapci (pana předsedu Z. Pšenicu a starostu J. Brychtu nevyjímaje) si opravdu dobře zatancovala... Co napsat na závěr. Díky Vám, kteří se věnujete folkloru a pomáháte udržovat jednu z částí našich společných tradic a zvyků. Díky Vám, kteří posilujete rozmanitost a různorodost naší kultury. Díky Vám, kteří se ve svém volném čase věnujete této veselé a zároveň i ušlechtilé zábavě. Vás koníček prospívá všem. Takže vydržte, držíme Vám palce a příští rok, pokud nás pozvete, opět s manželkou rádi přijedeme.
Přijeďte také, milí čtenáři a členové našich souborů. V pořadí VI. reprezentační Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR se uskuteční ve Žďáru nad Sázavou v sobotu 8. února 2003.

František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 24.07.2002

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA