PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Radujte se, přátelé Chodska

Vladimír Baier - bývalý ředitel Chodského muzea v Domažlicích, napsal ve svém důchodovém věku tři zajímavé knížky, které tato kulturní instituce nedávno vydala.
Ta první se jmenuje Muzikantské vzpomínky. Sám název prozrazuje, že autor zde vzpomíná na bohatá muzikantská léta strávená v kapelách tanečních, dechových a samozřejmě i dudáckých, neboť on byl prvním klarinetistou a také hlavním upravovatelem písní Konrádyho dudácké muziky. Sám vždycky tvrdil, že už v raném mládí nasedl na muzikantský kolotoč, z kterého lze vystoupit jedině v případě nemoci či smrti. Z této pomyslné sedačky točícího se "řetízkáče" rád připomínal ty, s kterými prožil ledacos pěkného a s nimiž ho pojila pouta uzamčená klíčem nikoliv obyčejným, ale hudebním.
I druhá knížka má přiléhavý název Úsměvy z kraje pod Čerchovem. Dočtete se zde, že Chodské království nemá sice žádného krále, ale zato má tisíce královských radilů, neboť tady totiž všichni rozumějí všemu. A protože se to v kraji přezdívkami přímo hemží, tak se dozvíte, komu tu říkají Onďáci, Papízďáci, Kolofanti, Bulhaři, Rohlíci, Harnčíři či Buláci. A třeba vás zaujme vyprávění o výrobcích dud, o muzikantech s tvůrčí mízou, o ponocných či domažlických chytrácích, jak se na Chodsku za stara léčilo a také o tom, jak je v Postřekově hezky, jak Mrákovská věž převyšuje kopce nebo že je do Klenčí cesta hučlapaná, hezká. Navíc přidal i 25 vtipných poudaček. Autor nevynechal ani nedávná léta v kapitole s názvem Pozoruhodné příběhy a zkazky z dob, kdy se poroučelo větru a dešti. I tato knížečka je psána vtipnou muzikantskou notou a pokud si ji opatříte, nebudete litovat.
Třetí knížka nese název Daremný písničky. Ve skutečnosti je to zpěvník, v němž lze najít 70 chodských nápěvů s mnoha peprnými texty. Některé z nich vydalo nakladatelství Panton v roce 1991 na LP a kazetě se stejnojmenným názvem, další vyjdou na novém CD o letošních prázdninách ve stejném tandemu Konrádyho dudácké muziky s kapelou hornobřízského souboru Úsměv. Co napsal v úvodu ke svému zpěvníku Vladimír Baier: Daremný písničky pro svůj choulostivý obsah nebyly nikdy příliš publikovány. Převážně se šíří ústním podáním, přičemž vznikají další nové sloky nebo varianty těch původních. Některé v našem regionu zapsali J. Š. Baar, J. Jindřich, V. Procházková a snad i jiní. Mnoho jsem jich slyšel a zapsal i já, coby muzikant hrající na četných tanečních a jiných společenských veselicích....
V. Baier patří k výrazným postavám kraje pod Čerchovem. Muzikant, skladatel, řezbář, výrobce dud, skaut a naštěstí i spisovatel a sběratel. Neboť jinak by tyto tři útlé knížečky nespatřily světlo světa, což by byla velká škoda pro všechny přátele a milovníky Chodska.

Zdeněk Bláha

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 23.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA