7. Mezinárodní folklorní festival
PLZEŇ DÝŠINA 2003
13. - 15. června 2003
Ve dnech 13. až 15. června 2003 pořádají Město Plzeň, Obec Dýšina, Folklorní sdružení České republiky, Krajský úřad Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců JISKRA Plzeň, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Český rozhlas Plzeň již 7. Mezinárodní folklorní festival.
Záštitu nad festivalem převzali místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jan Ruml, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor Plzně Jiří Šneberger.
Významnou událostí festivalu je 45. výročí založení Souboru písní a tanců Jiskra, jehož členové stáli v roce 1997 u zrodu festivalu.
Českou republiku budou reprezentovat plzeňské soubory Jiskra, Jiskra 1958, SOP (Spolek odvážných pedagogů), Meteláček, Mladinečka, dýšinské soubory Gutta a ochotnický spolek Lucifer, Lidová muzika z Chrástu, Máječek z Nýřan, Úslavaček Starý Plzenec, Chodský národopisný soubor z Postřekova, Ostravička z Frýdku -Místku, Oldrzychovice z Oldřichovic a Nisanka z Jablonce nad Nisou. Zahraničí zastupují soubory Brezová ze Slovenska, Volkstanzgruppe Furtwagen z Německa, Arlecchino z Itálie, Trachtengruppe Brienz ze Švýcarska, Dainava z Litvy, Alba Regia z Maďarska, Jimpani ts‘ Anarhikua a Tonalli Ambar z Mexika. Představí se také vítězové regionálního kola soutěže ve zpěvu lidových písní Zpěváček 2003.
Festivalové programy, které zajistí výše jmenované soubory, se budou odehrávat od pátku do soboty na scéně u Branky a na náměstí republiky v Plzni a na návsi v Dýšině. V neděli dopoledne je v Plzni připraven Hlavní dětský pořad na scéně u Branky, a vyvrcholením festivalu je odpolední Galaprogram v plzeňském kině Elektra.
Tradiční jsou páteční dopolední výchovné koncerty v kulturním sále Střední průmyslové školy dopravní v Plzni. V sobotu dopoledne je na scéně u Branky specielní pořad věnovaný národnostním menšinám a 5. výročí spolupráce s Německem. V samostatných vystoupeních se postupně představí všechny zahraniční soubory a Mládežnická dechová hudba.
Ozdobou festivalu budou historické a krojované průvody se selskou jízdou. Pozornosti neunikne ani Staročeský jarmark, ukázky lidových řemesel a lidové gastronomie se soutěží o nejlepší dýšinský hluchec. Pro účastníky festivalu je připraven Country večer a diskotéka. Český rozhlas před zahájením festivalu vysílat Špalíčky lidových písní.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas v rámci 80. výročí zahájení vysílání, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a TV ZAK - televize západočeského regionu. Festival podpořili CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha , Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Berger Bohemia a.s., Ingem, Raiffeisen BANK, Kooperativa, Menk, Altea, Strabak, Nowaco, Všestav, TOI TOI, Poštovní spořitelna a další sponzoři.
Zpracoval:
Václav Horčička 3.6.2003
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 05.06.2003 v 16:52 hodin