PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Podluží tančilo a zpívalo tři dny

Od 6. do 8. června se ve Tvrdonicích sešlo na 50. ročníku národopisných slavností Podluží v písni a tanci na tisíc účinkujících a 2 600 diváků. Jejich role se mnohdy prolínaly - účinkující se při vystoupení "konkurenčních" muzik a souborů stávali pozornými diváky a ke zpívajícím na jevišti se mnohdy přidal početný sbor z hlediště. Ale to je vlastně pro pořadatele ta nejlepší odměna.
Záštitu převzal senátor Ing. Josef Kaňa, milým hostem se stal předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.

Začínalo se v pátek v 19. hodin a do půlnoci se představilo 7. dechovek, které nenechaly při přípravě nic náhodě a jejich vystoupení byla opravdovou lahůdkou pro milovníky a znalce tohoto žánru. K pohodě celého večera jistě přispěla i konference Stanislava Pěnčíka.
V sobotu, po koncertě dvou mládežnických dechových hudeb, z nichž zaujala hlavně ta z Rakouska, se vydal průvod 11 dětských souborů z regionu i hostů z náměstí do národopisného areálu . V odpoledním pořadu vystoupilo na 350 dětí a ani do běla rozpálené jeviště od sluníčka jim nezabránilo s elánem a úsměvem předvést svá pečlivě připravená pásma. Hosty byly soubor Brodčánek ze Slovenska a Vonička ze Zlína.

V podvečer vystřídali na jevišti děti jen o něco málo starší soutěžící ve zpěvu. Po několika hubenějších letech byly jednotlivé kategorie - sóla dívek i chlapců, dua dívčí, chlapecká i smíšená, poměrně dobře početně i kvalitaně obsazeny. Ve večerním programu dostali prostor cimbálové muziky a jejich sólisté, mužské i ženské sbory, tanečníci z Břeclavanu a hostem z nejvzácnějších byl BROLN. Pokračovalo se v soutěžení a to o Stárka Podluží. Tato soutěž má na slavnostech dlouhou tradici, je velice oblíbená u diváků a letos opravdu bylo na co se dívat. Každý soutěžící musí absolvovat tři kategorie podlužáckých tanců - hošije, vrtěnou a královskou disciplinu verbuňk, z nichž každá je hodnocena pětičlennou porotou zvlášť a podle výsledků v jednotlivých tancích určí vítěze - Stárka Podluží, který postupuje do finále strážnické soutěže ve verbuňku. Své loňské vítězství obhájil Josef Létal z Hrušek. Do rána se v areálu hrálo zpívalo a tancovalo s cimbálkami i dechovkou.
V neděli začíná program pravidelně slavnostní mší za účastníky slavností a hned poté se přesune na náměstí, kde se sjíždějí přespolní chlapci na vozech tažených koňmi. Vystoupil zde také další host - Chodský soubor Mrákov, který s domácími pojí dlouholeté přátelství. Tento dopolední program si v posledních letech získává stále více příznivců a stává se místem příjemného potkávání přátel. Odpoledne se vydal obcí průvod domácích účinkujících, hostů i koňských povozů do areálu TNS. Odpolední program byl rozdělen do tří bloků - vystoupení domácích dětských souborů Zvoneček a Pomněnka, pozdravy přátel z Mrákova, Slováckého krůžku z Prahy a Doliny z Ratíškovic.
Vyvrcholením galapořadu byl regionální pořad Hodové verbování na Podluží dříve a dnes, který poutavě upozornil na vývoj tohoto poskočného mužského tance. Teploty přes třicet stupňů zaháněly diváky do stínu stromů lemujících hlediště a účinkující ve slavnostních podlužáckých krojích si užili svoje, ale přesto se snažili podat dobrý výkon a diváky nezklamat. To bylo ostatně krédem všech zúčastněných po celé tři dny a snad se i dařilo ho naplňovat. První ohlasy jsou zatím převážně příznivé a doufáme, že budou pořadatelům podporou při přípravách dalších ročníků a divákům lákadlem k jejich návštěvě.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Tvrdonice
Zveřejněno 14.06.2003 v 17:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA