PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jak se (h)ladí housle

Časopis Folklor 1/2004
Velké potěšení přinesl 28. září 2003 premiérový koncert Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna, který měl tak výstižný a zároveň poetický název a ve kterém se představila celá řada zajímavých a dovedných instrumentálních a vokálních sólistů, z nichž někteří účinkovali svého času v předchůdci Ondráše Jánošíku. Koncert měl slavnostní nádech zejména tím, že se konal v půvabném Mahenově divadle v Brně a byl velmi početně navštíven.
Program dramaturgicky připravil Jiří Machač, který nám znovu připomněl svůj Tanec v Kubrej. V programu se zaskvěly hudební úpravy a zpracování zajímavých nápěvů. Zmíním se alespoň o některých: známý autor, hudební skladatel a upravovatel Jan Rokyta připravil valašské melodie pod názvem Popovská muzika, výborně je zahrál primáš Miroslav Hlosta, zaujaly i jeho Kurucké nálady i působivé Melodie z Banátu, které virtuózně zahrál na tarogató Jaroslav Čajka ze Strážnice. Zajímavé byly hudební úpravy i prezentace primáše Aleše Smutného z Veselí na Moravě (vynikající byl zpěv Veroniky Ulmanové).
Objevem bylo i provedení nového čísla Po olašsky, které vycházelo z předlohy olašských Romů, choreografie Ervin Varga v nevšedním hudebním zpracování Róberta Lacka se skvostným rytmickým pokřikováním a zpěvem Michala Ševčíka, ke kterému se stylově přidala Michala Vaďurová. Jan Malina připravil působivou hudební úpravu lašského Starodávného, plnou touhy a krásy nápěvů, mile přednesenou Jiřím Crhou. Zaujalo i pěkné vystoupení Kyjovjáků (zpěv Eva Soldánová, primáš Petr Petrů a jeho syn Jiří Petrů, hudební úprava Jiří Petrů st.).
Zemité bylo i provedení poutavých slovenských písní Kod si ja zaspievam.. v podání primáše Antonína Bukovského - zde vynikla cimbalistka Ondráše Martina Krigovská. Kvalitní byli i další muzikanti malé kapely.
V neposlední řadě se zaskvělo nevšední číslo Sikulský verbunk v choreografii Ervina Vargy s hudbou talentovaného Lubomíra Graffeho. Potěšily i písně hanáckého Slovácka s primášem Františkem Korábem a pěvcem Janem Zaviačičem.
Strhující byla variace transylvánského čísla Szék v úpravě Jana Rokyty v provedení Miroslava Hlosty. Koncert obohatila skvělá zpěvačka Natálie Velšmídová se svou skupinou Natalika. Výborná byla všechna taneční čísla.
Nad vším vévodil hudebně vyspělý výkon orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš se skvělými výkony Michala Gani a Michala Ševčíka. Režii měl Čestmír Komárek.
Ondráš ne(h)ladili jen housle, ale i naše duše a srdce.

Jaroslav Jurášek

Časopis Folklor
Kyjovští primáši při koncertu, Brno 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 24.02.2004 v 09:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA